SAĞLIK İÇİNDE OLMAK İÇİN SARIMSAK YOL ARKADAŞLARINIZDAN OLSUN!

Hayatımıza devam ederken değerli olan sağlıklı, keyifli bir bizle devam etmektir. Hayat kalitemizi ne kadar yüksek hale getirirsek hayat bizim için o kadar yaşanılası bir yer olacaktır. Beslenmemize yapacak olduğumuz ufak dokunuşlar hayatımızı keyifli, sağlıklı ve kaliteli bir hale getirecektir. İşte bu dokunuşlarda yanımızda olacak sarımsaktır!

Sarımsak 25-100 cm yükseklikte yetişen, otsu gövde ve kök, yaprak, çiçek, diş ve pembe çiçekli ya da yeşilimsi beyaz çiçek bulunduran kültür bitkisidir. Sarımsağın sihrinin eski periyotlarda keşfedildiğini M.Ö 2600-2100 yıllarına ilişkin Sümer kil tabletlerinde görüyoruz. Mısır, Roma, Hindistan, Çin ve Yunanistan’ında reçetelerinde sarımsağın kullanıldığı keşfedilmiştir. Hatta Mısırlılar sarımsağa tapıyorlarmış ve Mısır hükümdarı olan Tutankhamen’in mezarına kilden yapılmış olan sarımsaklar koymuşlardır.

Sarımsağın yapısında çok sayıda kimyasal bulunmaktadır. En kıymetli kimyasal uçucu bir yağ olan allicindir. Ayrıyeten sarımsak A vitamini, B1 vitamini, B2 vitamini, niasin, C vitamini ve çeşitli mineralleri içerir.

Ülkemizde yetiştirilen sarımsak çeşitleri Balıkesir sarımsağı, Kara sarımsak, Kastamonu sarımsağı, İspanyol sarımsağı ve İtalyan sarımsağıdır. Beyaz sarımsakta denen Kastamonu sarımsağı tedavide kullanılan sarımsak çeşididir.

FONKSİYONLARI:

 • Sarımsağa keskin kokusunu eterli ve kükürtlü yağlardan oluşan allil sülfit hususu vermektedir. Bu husus ile hayvanlar üzerinde deney yapılmıştır ve bu deneyde allil sülfit hususunun kanserojen unsurları etkisiz hale getirdiği görülmüştür.

 • Sarımsak bedenimizde kıymetli antioksidan olan glutatyonun üretimini arttırmaktadır.

 • Hipokrat rahim boynu kanserini sarımsak buharını kullanarak tedavi ederdi.

 • Erkek ICR farelerle yapılan çalışmada sarımsak ek edilen farelerin doku ve kan örneklerinde öteki kümeye nazaran daha az lipid bulunduğu ve karaciğerlerinde de daha az kolesterol ve trigliserid bulunduğu görülmüştür. Yani sarımsakta bulunan allicin LDL kolesterolü düşürür ve HDL kolesterolü yükseltmektedir.

 • Batılı dünyanın Lokman Doktoru Dioscorides sarımsağın atardamarlara güzel geldiğini ve toplardamarları genişlettiğini savunmuştur. Sarımsak tüketenlerde tüketmeyenlere nazaran daha az kalp ve damar hastalıklarının görüldüğü çalışmalarla kanıtlanmıştır.

 • Sarımsak kan basıncına tesir eder ve kan basıncını azaltır. Çalışmalar yüksek kan basıncı hastalığı olan bireylerin her gün sarımsak tükettiğinde kan basınçlarının dengelendiği görülmüştür. Çin ve Japonya’da hipertansiyonu olan hastaları tedavi etmede sarımsak kullanılır.

 • Virüsler sağlamdır ve antibiyotikler virüslere tesir etmemektedir. Sarımsak hem anti-viral hem de anti-bakteriyel özelliğe sahiptir.

 • Sarımsağın içerdiği allicin antibiyotik tesir yapmaktadır. Ruslar 18.yy’da grip ve boğmaca tedavisinde sarımsağı kullanmıştır. İçeriğinde bulunan kuersetin ve siyanidin biyoflavonoidleri enfeksiyonları önlemektedir. Boğaz enfeksiyonlarında penisilinden daha tesirli olduğu kanıtlanmıştır. Ayrıyeten 2. Dünya savaşında antibiyotik yetersizliği çıkmıştır ve sarımsak kullanılmıştır.

 • Sarımsak ve bileşenleri tümör yayılmasını önlemektedir. DNA’da olan değişiklikleri önlemekte ve onarmaktadır.

 • Antioksidanlar bedenimizde bizimle bir arada hür radikallere karşı savaşırlar. Antioksidan olan sülfidril sarımsakta bulunmaktadır.

 • Çiğ sarımsak özütü metal zehirlenmelerine karşı bizleri korumaktadır. Sanayi bölgesinde çalışan personellere metal zehirlenmesinde bu yüzden sarımsak verilmektedir.

 • Sarımsak kan şekerine adeta sihirli bir değnek üzere dokunur diyabetik komplikasyonları ve insülin direncini azaltır.

 • Kanda bulunan fibrin ve plak yapılarının oluşumunu azaltır. Bu sayede kalp krizi riskini de azaltmaktadır. Kan pıhtılaşmasını önleyici ajoene unsurunu içerir ve bu nedenle hemorajik (kanama) şikâyeti olan bireylerin sarımsağı tüketmemeleri gerekmektedir.

Mısır ve Antik Yunan topraklarından bu yana kullanılan sarımsak sağlıklı ve kaliteli yaşamak için çıktığınız yolda yol arkadaşınız olmaya bence hak kazanmıştır!

Başa dön tuşu