Sağlıklı Yaşama Giriş | Diyetisyen Tavsiyesi

Bedensel ve ruhsal olarak kendinizi iyi hissetmek , fiziksel olarak aktif olmak , yeterli uyumak yaşam kalitenizi arttırmanızı sağlayacak unsurlardan bir kaçı ve hepsinin ucu bir şekilde beslenme tarzınıza bağlı.. Şimdi iyi hissetmek , yaşam kalitenizi arttırıp sağlığınızı iyileştirmek için yapmanız gereken basit ama etkili maddelerden bahsedelim.

  1. Uyku düzeninizi oluşturun. Yeterli ve dinlendirici bir uyku ile yeni başladığınız günde daha dinç daha aktif olup planlarınıza ve diyetinize sadık kalma olasılığınız yükselir.

Bir ipucu : uyumadan önce 1 bardak suya 1 tatlı kaşığı elma sirkesi ekleyip içmek , rahat bir uyku uyumanıza yardımcı olacaktır.

  1. Su tüketimi. İnsan için en önemli madde kesinlikle su. Su içmeden kilo veremezsiniz ve vücuttaki bir çok sistemin çalışmasında da su başrolde , özellikle sağlıklı bir cilt için.. Günlük kilogram başına 30 ml ile su ihtiyacınızı hesaplayabilirsiniz.

 

  1. Fiziksel aktivite. Sağlıklı bir beden için hareket ve fiziksel aktivite mutlaka hayatınızda yer almalı. Haftada 3-4 gün 45 dakika yürüyüş yapmak , gün içerisinde asansör kullanmamak , yürüyerek gidebileceğiniz mesafelere yürüyerek gitmek , ev içerisinde basit egzersizler yapmak , oturarak çalışıyorsanız kısa molalarda birkaç tur atmak ve işe öyle devam etmek.. Basit görünen bu aktiviteler uzun vadede yaşam kalitenize etki edecektir

 

  1. Değişime mutfaktan başlayın! Genellikle öğünlerinizi evde tüketmeye başlayın böylece ne yediğinizi , içeriğini bildiğiniz sürece beslenmenizi düzenlemek daha kolay olacaktır. Market alışverişi yaparken , paketli – şekerli gevreklerden , abur-cuburlardan , hazır konserve  yemeklerden uzak durun çünkü bir çok hazır besinde ilave şeker ve farklı katkı maddeleri bulunuyor. Ayrıca işlenmiş ürünler ; salam , sosis, sucuk hem fazla yağlı hem de kanserojen madde içeriklerinden dolayı evinizde bulunmaması gereken besinler.

 

  1. Etiket okuyun. Ne yediğinizi bilmek besin tercihlerinde daha hassas ve dikkatli olmanızı sağlayacaktır. Ürünlerin üzerinde yazan veya reklamlarda gösterilen şekersiz/yağsız gibi ifadeler her zaman gerçeği yansıtmıyor..

 

  1. Renkli beslenin. Günde farklı renk sebzelerden mutlaka her öğünde bulundurun. Ara öğünde de ihtiyacınıza uygun porsiyonlarda farklı ve mevsim meyvelerini tercih edin.Böylece vücudunuzun ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri karşılayıp , hastalıklara karşı koruma kalkanı olan antioksidan öğeleride tüketmiş olursunuz.

 

  1. Karbonhidrat ihtiyacınız kompleks karbonhidratlardan karşılayın. Beyaz un , pirinç gibi basit karbonhidratlar  kan şekerinizi hızlı yükseltip daha fazla acıkmanıza ve tatlı ihtiyacına sebep olur. Tam tahıllı ekmek , makarna , kinoa , karabuğday ve kurubaklagiller karbonhidrat ihtiyacınız için ideal.

 

  1. Tek tip beslenmeyin. Popüler diyetler ve popüler besinlere şüpheyle yaklaşın araştırın ve uygulamadan önce mutlaka bir uzmana danışın. Sadece sebze ağırlıklı veya protein ağırlıklı beslenmek uzun vadede istemediğiniz sonuçlara neden olabilir. Gün içerisinde tüm besin gruplarından yeterli ve dengeli miktarda tüketmeye çalışın.

 

  1. Zayıflamak için  fazla kalori kısıtlamasına gitmeyin. Düşük enerjili diyetler vücudunuzun ihtiyacı olan öğeleri karşılamanızı engellediği gibi bir süre sonra metabolizma hızınızı yavaşlatır.

 

  1. Son olarak sağlıklı beslenmeyi bir yaşam tarzı olarak düşünün.. Bir zorunluluk , sıkıcı bir diyet düşüncesi olarak değil hayatınızın her alanını etkileyecek ve yaşam kalitenizi arttıracak bir seçim olarak düşünün. Biri sizi zorladığı için değil , kendiniz istediğiniz için seçtiğiniz ve kendinize verdiğiniz bir ödül olsun.


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Başa dön tuşu