Zayıflama Önerileri

Sağlıklı ömür birçok vakit diyet olarak algılanmakta ve insanlarda korkutucu bir tesir bırakmaktadır. Sağlıklı beslenmenin diyet programından ibaret olmadığını gösteren günlük hayatta uygulayabileceğiniz 5 sağlıklı beslenme önerisi
 

1-Sebze tüketimini arttırın
Çeşitli sebzelere tabaklarda yer verilmelidir, zira sebzeler beden için gerekli olan farklı vitamin ve mineralleri içerirler. Birebir vakitte hem düşük kalorileri ve içerdiği lif dolayısı ile tokluk sağlar ve bağırsaklarının çalışmasına yardımcı olur.
 

2-Balık tüketimini arttırın
Somon, sardunya, uskumru üzere yağlı balıklar kemikler için faydalı olan doğal bir D vitamini kaynağıdır. Haftada 2 gün ana öğünde balık tüketilmesine, ve bilhassa taze tüketilmesine ihtimam gösterilmelidir. D vitamininin kullanılması için kâfi güneş ışığına maruz kalmanız gerektiğini de unutmayın. 
 

3-Doymuş yağ ölçüsünü azaltın
Beslenmemizde A,D,E ve K üzere vitaminlerin emilimi için bedenimizin yağa da gereksinimi vardır, ama ölçüsüne dikkat etmemek kilo almaya sebep olur. Yağların 1 gramı 9 kkaldir, bu da karbonhidrat ve proteinin gramajının 2 katı kalori demektir. Tereyağı, kuyrukyağı, krema üzere kolesterolü yükselten doymuş yağlar yerine; zeytinyağı, fıstık, avokado, ceviz ve badem üzere sağlıklı yağlar tercih edilmelidir.
 

4-Fiziksel aktiviteyi arttırın
Yürüyüş ve spor yapmaya ihtimam gösterilmelidir. Hem fizikî hem de mental olarak rahatlamamızı sağlayacaktır. Unutulmamalıdır ki obezite, tip 2 diyabet ve kalp rahatsızlıklarının en önemli sebeplerindendir. Bu sebeple şahıslar diyet ile bir arada, tabip denetiminde fizikî aktiviteyi ihmal etmemelidir.
 

5- Su içmek için susamayı beklemeyin
Yağ moleküllerinin yakılması için su gereklidir. Şayet kâfi su içmezseniz zayıflamanız mümkün olmayacaktır. Günlük ortalama kilo başı 30 ml su içmek gerekir. Su bedeni temizleyen ve kalorisi olmayan en sağlıklı içecektir. Su tüketimini arttırmak için, sularınızın içine dilimlenmiş limon, portakal, salatalık, yeşil elma, nane, biberiye üzere zerzevat ve meyveler kullanılabilir.

Başa dön tuşu