SOĞUK HAVALAR ROMATİZMAL AĞRILARI TETİKLİYOR

Uzmanlar, soğuk havaların romatizmal ağrıları artırdığını belirterek, ağrılara ılık ortamlarda bulunup ve antrenman yaparak önlem alınabileceğini tabir ediyor.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Gamze Yılmaz Yanartaş, eklem ağrılarının daha çok soğuk havalarda ve kış aylarında arttığını söyleyerek, “Romatizmal hastalıklar ekseriyetle ikiye ayrılır; iltihaplı ve iltihapsız romatizmalar olarak. İkisinde de soğukla artan ağrılar görülmektedir. Bu ağrıların sebebi hastalığın ilerlemesinden kaynaklı değildir. Ağrıların sebebi daha çok soğukla artan kas spazmı, eklemlerin reseptörlerinin soğuğa karşı daha hassas hale gelmesidir. İltihapsız romatizma da kasların kasılmasıyla artan bir ekip nedenlerden kaynaklanmaktadır” dedi.

  • “SEROTONİN HORMONUNDAKİ DÜŞÜKLÜK AĞRILARI DAHA ÇOK HİSSETTİRİYOR”

Soğukla birlikte memnunluk hormonu olarak isimlendirilen serotonin düzeyinde düşme yaşandığını ve bu düşüşün eklem ağrılarını daha çok hissetmeye sebebiyet verdiğini belirten Yanartaş, “Soğuk havalarda D vitaminimiz düştüğü için, D vitamini eksiklikleri de kas ve iskelet sistemindeki ağrıları epey artırmaktadır. Eşlik eden faktörler varsa, obezite, sigara içimi üzere, diyabet üzere hastalıklar. Bunlar da ağrıları tetikleyen sebepler ortasındadır. Romatizmal hastalıkların en büyük belirtisi ağrılı, ısı artışı olan şiş bir eklemdir. Biz hastalarımıza bunu ‘eklemde arı sokması üzere bir şişlik var mı?’ diye sorarız. Şayet bu türlü bir şey varsa kesinlikle altında romatizmal bir hastalık ya da diğer sebepler araştırılması gerekir. Birtakım romatizma cinslerinde daha çok diz ve ayak bileği eklemleri tutulurken birtakım çeşidinde de daha çok el eklemleri tutulmaktadır” diye konuştu.

  • “EKLEM AĞRILARINI HAFİFE ALMAYIN”

Romatizmal hastalıkların genel olarak bayanlarda daha sık görülmesine karşın erkekleri de tutan çeşitleri bulunduğunu söz eden Dr. Yanartaş, “Romatizmal hastalıklar, rastgele bir yaş sınırlaması olmamakla bir arada çocukluk çağından itibaren görülmeye başlar. Birtakım romatizmal hastalıklar genel ağrı, ateş yükselmesi, bazen boğaz ağrısı formunda seyredip kendini maskeler bunların tanısı daha geç konulur ve bunlar daha çok iç organları tesirler. Bunun için eklemlerde ağrı olduğunda bunu hafife almayıp kesinlikle bir uzman tabiple görüşülmesini tavsiye ediyorum” halinde konuştu.

  • “GECELERİ UYANDIRAN AĞRILAR CİDDİYE ALINMALI”

Özellikle geceleri artan ve hastayı uyandıran ağrı tiplerinin ciddiye alınması gerektiğine dikkat çeken Dr. Yanartaş, “Bunlar ciddiye alınıp kesinlikle doktorla görüşülmesi gereken ağrı çeşitleridir. Sabah kalkınca birinci ağrıyla ve tutuklukla uyanıyorsa hastalarımız yeniden bir romatizma belirtisi olabilir, kesinlikle doktorla görüşülmesi gerekir. Bunlar sıradan ağrılar değildir. Bilhassa ağrılar hareketle azalıyorsa, sabah tutukluğu varsa, gece uyandırıyorsa ve klasik ağrı kesicilere karşılık vermiyor ve giderek şiddeti artıyorsa kesinlikle doktorla görüşülmesi gerekir” dedi.

Alınması gereken önlemleri de sıralayan Yanartaş, “Genellikle antrenman öneriyoruz. Bunlar yürüyüş olabilir. Olağan ki uygun ortamlarda olmalı. Soğuk havalarda yürüyüş değil de daha çok ılık ortamlarda yürüyüş antrenmanı ve yüzmeyi öneriyoruz. Bunlar haftanın en az 3-4 günü yapılması gereken şeyler. Tabi hastanın yanında eşlik eden sorunu varsa örneğin bir diz sorunu varsa yürüyüş yerine daha çok yüzmeyi öneririz, diz ve kalça sorunu varsa. Germe antrenmanlarını içeren plates, tai chi, yoga üzere antrenmanları eklemesini öneriyoruz ekseriyetle hastalarımıza. Germe antrenmanlarının bulunduğu bu şekil sporlarda epeyce soğuk havalarla artan ağrılarda tesirlidir. Bunun yanı sıra ortamın ısısını çok düzgün ayarlamak gerekir. Zira romatizmal ağrılar çok sıcak ve çok soğukla artabilir. Bunun için çoklukla romatizmal hastalıklarda ılık ortam öneriyoruz” sözlerini kullandı.

  • “ILIK ORTAM VE İDMANLAR ÖNEMLİ”
Başa dön tuşu