SPORCULARDA ENERJİ DENGESİ-KARBONHİDRATLAR-PROTEİNLER

Enerji istikrarı düzenlenmesi atletler için kıymetli bir amaçtır. Güç istikrarı, besinlerden toplam güç alımı, günlük aktivite ile güç harcaması eşleştiğinde oluşur. Güç, besin ve sıvıların içinde bulunan karbonhidrat, protein, yağ ve alkol tarafından sağlanır. Güç ihtiyaçları bir bireyin beden büyüklüğü, beden kompozisyonu amaçlarına ve idmanda harcanan güç üzere faktörlerden etkilenmektedir.

Karbonhidrat, sportmenler için kıymetli bir besin kaynağıdır. İdmanda, bilhassa uzun periyodik daima antrenman yahut ağır çalışmaları sırasında ana yakıttır. Beden karbonhidratı (kas ve karaciğer glikojeni) depolamak için hudutlu bir kapasiteye sahiptir ve depoları idmanı desteklemek için tertipli olarak doldurulmalıdır. Düşük karbonhidrat depoları yorgunluk, idmanda yahut yarış sırasında performans düşüklüğü ve bağışıklık sistemi üzerinde olumsuz bir tesire neden olabilir.

Karbohidrat ihtiyaçları büyük ölçüde idman yükü (sıklığı, mühleti ve yoğunluğu) ve müsabaka tiplerinden etkilenir. Bu göz önüne alındığında, günlük karbonhidrat alımı günlük antrenman seviyesini yansıtmalıdır. Yüksek aktiviteli günler de karbonhidrat alım ölçüsü antrenman performansını kolaylaştırmak ve idman seansları ortasında yenileme sürecini uygunlaştırmak için hesaplanmalıdır.

Diğer taraftan, düşük aktiviteli günler de, karbonhidrat alımının (özellikle besin bakımından yoksul üzere kaynaklardan likör, meşrubat, şeker ve kek vb) düşük idman yükünü yansıtacak biçimde azaltılması gerekebilir. Karbonhidrat gereksinimlerine öbür beslenme maksatları karşılarken ihtimam göstermek gerekir. Neyse ki, çok az yiyecek tek besin öğesinden oluşmaktadır.

Protein hasarlı beden dokularının tamirini desteklemek ve yeni proteinlerin imalinin idman uyaranına cevap olarak gereklidir. Ağır idman altındaki dayanıklılık atletlerin idmanda harcanan enerjiyi yerine koymak ve çalışma sonrası yenilenmeyi ve tamiri sağlayabilmek için ekstra protein alması gerekebilir. Güç idman atletleri kas boyutu ve direnç eğitimine cevap olarak gücünü artırmak için ek protein ararlar. Ağır idman sırasında negatif güç istikrarı ve yetersiz karbonhidrat alımını protein muhtaçlığı artabilir.

Protein ihtiyaçların de en büyük artışların yeni bir antrenman programının erken devirlerinde yahut yeni bir seviyede ortaya çıkan antrenman geriliminde önerildiği deliller mevcuttur (örneğin, eğitimin çeşidi, ünitesi yahut yoğunluğunun değişmesi). Lakin, bir defa beden bu gerilime ahenk sağlar, protein ihtiyaçlarının düzeylerini çoklukla faal insanlara yakın olarak azaltılabilir. Bu nedenle, sunulan protein alımı için kurallar en uygun atletler için maksimal protein gereksinimlerini temsil etmek üzere kabul edilebilir. Mevcut spor beslenme kuralları, yüksek protein diyeti yahut özel protein desteğini desteklememektedir. Diyet anketleri sportmenlerin yalnızca yüksek idman yüklemelerini desteklemek için gereken ekstra güç tüketimini takiben protein alımını hedeflediklerini göstermektedir.

Başa dön tuşu