Tam Tahıllar ve Sağlık = Ekmek

Ekmek Türkiye’de tahıl eserlerini kullanımında 1.sıradadır. Devlet Planlama Teşkilatı ve Dünya Sıhhat Örgütüne nazaran Türkiye’de temel besin, ekmek ve tahıl eserleridir. Günlük gücün % 44’ü ekmekten sağlanmaktadır.

Tahılda endosperm tahılın güç deposudur. buğdayın % 83’ünü kapsamaktadır. Rüşeym

protein, lipit, vitamin ve mineraller, kepek kısmı hem posa hem de vitamin zengindir. Tam buğday ununun 100 gramı 340 kalori güç verirken beyaz ekmek 364 kaloridir.100 gram tam buğday ununda 12 gram posa bulunmaktadır.

Aynı ölçüdeki buğday ve beyaz pirincin 100 gramının posa ölçüsü 2 gramdan Azdır. Yani tam buğday ekmeğin tercih edilme sebebi kaloriden çok, içeriğinde posa ölçüsüdür.

Karbonhidratların yalnızca ölçüsü değerli değildir. Emilme suratı,İçeriğindeki karbonhidratın çeşidi,pişirilme sistemi vb. faktörler de kıymetlidir.

Tam Tahıl Tüketiminin Sıhhat Üzerine Etkisi=

Diyet posası beslenme ve diyet tedavisinde fizikî ve fizyolojik işlevleri, gastrointestinal yoldaki farklı tesirleri nedeniyle değerli yer fiyat.20 yaşında bir yetişkin için günlük posa mik. 25-30 gr dır.1000 kkal için 10-13 gr dır. beyaz undan yapılan bir dilim ekmekde

0,6 gram ,tam buğday 1 dilim ekmekte 1,6 g civarında posa vardır.

Tam tahıl ve eserinin tüketiminde kansere yakalanma riski % 20 – % 50 azalmaktadır. Karbonhidratlar beslenmede çok değerlidirler. Diyetteki temel kaynak tahıllardır. Son vakitlerde ekmeğin azaltılması ile ilgili bilgilere

rastlanılmaktadır. Halbuki toplumumuzun en temel besin tahıl ve ekmektir. Bedenin her türlü besine gereksinimi vardır.

Kısıtlama yapmamalıyız yalnızca besin çeşitliliğine ve porsiyon ölçüsüne dikkat etmeliyiz. Glisemik indeksi düşük yiyecekler, kan şekerinin yavaş yükselmesine neden olacağından tercih edilmelidir(kepekli ekmek,nohut,k.fasulye).tam tahıllar Besinlerin bağırsaktan geçiş mühletini uzatarak tokluk hissi verir ve kan glikoz seviyesini ayarlar.

Tam tahılların nizamlı tüketilmeleri kardiyovasküler hastalıklar şişmanlık ve çeşitli kanser tipleri üzere kronik hastalıkların riskini azalmaktadır. tam tahıl için önerilen günlük tüketim 3-4 porsiyondur.Beyaz ekmek yerine tam tahıllı ekmek kullanılmalıdır.

Başa dön tuşu