ETİYOPYADAN EVİMİZE GELEN SAĞLIK: KAHVE

Hiç düşündünüz mü? Etiyopyalı çiftçiler tesadüfen kahveyi bulmasaydı hoş sohbetlerimize hangi içecek eşlik edecekti? Hangi içeceğe kahveye yüklenen hoş manalar yüklenecekti? Hangi içeceğe 40 yıllık hatır sığardı ki bir fincan köpüklü kahveden öteki?

Açıkçası kahve sever bir diyetisyen olarak ben kahvenin yerini öteki bir içeceğe veremiyorum. Bunda tabi ki hoş sohbetlerin vazgeçilmezi olmasının, beğenilen kokulu bir içecek olmasının yanında işlevsel bir sıhhat içeceği olmasının da tesiri var. Eminim sende günde en az bir fincan kahve içmeden kendine gelemiyorsun. Pekala, işlevsel sıhhat içeceği kahveyi ne kadar tanıyorsun? Artık sana kahvenin sıhhat dolu dünyasından bahsedeceğim… Keyifli okumalar!

– Metabolizmanızı hızlandırır ve yağ yakımınızı kolaylaştırır!

Yapılan çalışmalar içilen kahvenin metabolizma suratınızı %3-11 oranında arttırdığını söylüyor. İçeriğinde ki kafein sayesinde adrenalin düzeyini ve spor performansını arttırır. Spordan yarım saat evvel içeceğin kahve ile spordan %11-12 oranında daha fazla randıman almaya ne dersin! Orta öğünlerinde de kahveye yer verebilirsin. Lakin burada dikkat etmen gereken kahvenin yalnız başına bir öğün olmadığı…

-Kahve iç enerjine güç kat!

Kahvenin içerdiği kafein, norepinefrin ve dopamini faal hale getirerek bedenine ‘haydi canlan’ sinyalini verir. Yapılan çalışmalar kahvenin hafızanı, dikkatini ve bilişsel işlevlerini arttırdığını söylüyor. Kafein bu tesirini birinci yudum içildikten 10 dakika sonra göstermeye başlıyor.

-Çağımızın hastalığı DEPRESYON!

Günden güne artan trafik, hava kirliliği, iş gerilimi derken hepimiz bazen kendimizi depresyonun ellerinde buluyoruz. Ve çoğumuz yalnızlığını, düşüncesini bir fincan kahve ile paylaşıyor. Merak etmeyin! Yapılan araştırmalarda kahvenin bu türlü bir durumda imdadımıza yetiştiğini söylüyor. 2011 yılında Harvard toplum sıhhati, beslenme kısmında yapılan çalışmaya nazaran günde 4 bardak kahve içen bayanlarda %20 daha düşük depresyon riski olduğu gözlemlenmiştir. 1970’ li yıllarda Tayland’da Afyon yerine kahve üretimi yapıldığını biliyor muydunuz?

-Güçlü bir antioksidan!

İçilen bir fincan kahvede ortalama 150-550 mg antioksidan bulunuyor. Evet! Haklısın çok yüksek. Hatta o denli ki yeşil çay ve kakaonun antioksidan içeriğinden de yüksek! Ve sana bir hoş haber daha bu özelliği ile kahve hücre hasarını önleyerek, seninle birlikte yaşlanmaya savaş açıyor. ☺

-Alzheimer’a yakalanmak istemeyen kahve içsin!

Nörolojik dejenerasyon hastalıklarında birinci sırada Alzheimer hastalığı bulunmaktadır. South Florida Üniversitesinde ve Miami Üniversitesinde 65 yaş ve üzeri bireylerde yapılan çalışmada kan kafein seviyeleri yüksek olan şahısların Alzheimer’a daha geç yakalandığı gözlemlenmiştir.

-Eyvah! Kahve selülit yapıyor! (mu) ?

Her vakit duyuyoruz ‘Çok kahve içiyorum lakin selülitim yok.’ ya da ‘Hiç kahve içmem neden bu kadar selülitim var?’ Bu soruların karşılığını yapılan araştırmalar kısa bir mühlet evvel vermiştir. Kahvenin içerdiği kafein yağı parçalayan enzimleri arttırmaktadır. Ve bu durum selülit gidermeye yardımcıdır.

NE KADAR VE NASIL İÇELİM?

Tamam anlaştık. Kahve nitekim sıhhat deposuymuş. Pekala, ne kadar ve nasıl içelim diyorsan işte sana yanıtı:

Önerilen günlük kafein tüketiminin üst limiti 400 mg’dır. Kahvenin içerik ve ölçüsüne nazaran kafein oranı değişiklik göstermektedir. 1 fincan kahve ortalama 60-130 mg kafein içerir.

Kahvenin şekersiz, kremasız, süt tozu kullanılmadan yapılması kıymetli. Bu nedenle kahveni şekersiz yahut sütlü tercih etmelisin. Kalori tasarrufu yapmak istiyorum diyorsan tahlil: Light süt kullanmak.

Eee o zaman… Bİ’ Kahve

Başa dön tuşu