Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Beslenme

‘’Tüp mide ameliyatı (sleeve gastrektomi) sonrası nasıl beslenmeliyim ? Beslenme basamakları nasıl olmalıdır?’’ üzere sıkça sorulan soruları cevaplamak istiyorum.

Öncelikle kimler tüp mide ameliyatı olabilir?

Beden kütle indeksi(BKI) 35 ve üzeri ve uzun periyodik diyet teşebbüslerinde bulunmuş fakat sonuç elde edememiş bireyler doktorunun de kararı ile tüp mide ameliyatı olabilirler. Bu bireyler başarılı bir ameliyat sonrası önemli yarar görmektedirler ama tabi ki kalıcı bir tahlil değildir.Bu devirde kişi sağlıklı beslenme sistemine alışmalı ve ömür biçimini değiştirmelidir. Ameliyat sonrası birinci vakitler esasen çok açlık hissedilmeyecek lakin ilerleyen yıllarda şayet bulduğunuz her fırsatta yemeye devam ederseniz yapılan sürecin hiçbir kıymeti kalmaz. Emeliniz ameliyat sonrası periyotta hakikat beslenmeyi hayatınıza entegre etmek olmalı. Tıpkı vakitte beslenmeye takviye fizikî aktivite de kesinlikle olmalıdır.

Ameliyat Sonrası beslenme basamakları nasıl olmalıdır?

Ameliyat sonrası beslenme size özel olmalıdır. Doktorunuzun ve diyetisyenin iş birliğinde hazırlanan size uygun beslenme programını dikkatlice uygulamanız gerekmektedir. Oburlarının tekliflerini yahut uyguladıklarını kendinizde uygulamayınız.

1.Aşama

A)Berrak Sıvı Dönemi(ilk 2 gün)

Ameliyat sonrası beslenmenin birinci basamağıdır.2 gün boyunca verilir. Berrak sıvı diyetleri gücün karşılanmasını ve bağırsak aktivitesinin yenilenmesini sağlar. İçecekler pipetten geçebilecek halde ve lifsiz olmalıdır. Sıvılar küçük ölçülerde alınmalı yani yudum yudum halinde olmalıdır. Su,diyet jelatini, et suyu, posasız yani süzülmüş meyve suları, çay, bitki çayı üzere içecekler tercih edilebilir.

B)Tam Sıvı Diyeti (ilk 2 hafta)

Şekersiz tam sıvı diyetler berrak sıvı diyetlerinin devamı niteliğindedir. Süt, süt eserleri, zerzevat suları, şekersiz pudingler, süzülmüş çorbalar, soya sütü öbür besinlere ek seçeneklerdir. Soya sütünü süte hassasiyeti olan şahıslar tercih edebilir.Buna ilaveten bireylerin güç ve besin öğeleri karşılanırken kesinlikle protein takviyesi alması gerekir.Örneğin protein tozları ile çorbalarınızı zenginleştirebilirsiniz.Bu periyotta doktorunuz kesinlikle vitamin, mineral desteği yapacaktır. Günlük 2 litre sıvı almanız gerekir. Gazlı içeceklerden ve hazır meyve sularından, paketli eserlerden uzak durmalısınız.

2.Aşama: Yumuşak ve Püre edilmiş Diyet(3. Ve 4. Hafta)

Sıvı diyetler sonrası 2 hafta boyunca kişi püre edilmiş yumuşak besinler tüketmelidir. Yoğurt kıvamı da diyebiliriz. Diyette protein alımını tamamlamak ismine protein tozu takviyesine devam edilebilir. Günde 4-6 öğün olarak beslenmelisiniz. Bireyler çok yemekten sakınmalı ve porsiyon ölçülerine dikkat etmelidirler. Yemek esnasında besinler yeterlice çiğnenmelidir. Her öğün 20-30 dakika sürmelidir.Yemekler yavaş yenilmeli ve doygunluk anında yeme süreci sonlandırılmalıdır.Öğünlerde yemek ile birlikte sıvı alımından kaçınılmalıdır.Yemeklerden 30 dakika evvel yahut 30 dakika sonra sıvı tüketilebilir. Her öğünde protein içeren besin kesinlikle bulunmalıdır. Bu devirde sıvı besinlere ek yağsız yoğurt, az yağlı süzme peynir, blenderize edilmiş et, tavuk, balık ya da sebzeler, et ve tavuk suyu içeren çorbalar, şekersiz hazırlanmış püreler, tatlandırıcı eklenmemiş blenderize meyveler, blenderize edilen kuru baklagiller üzere besinler tüketilebilir.

3. Basamak : Yumuşak kıvamlı katı besinler (5. Ve 6. Hafta)

Bu evrede bireylerin beslenmesine uygun besinler ek edilerek diyetisyen tarafından düzenlenen programa devam edilmelidir. Tıpkı formda besinler düzgünce çiğnenmeli ve yavaş yemeye devam edilmelidir. Öğünlerde sıvı alınmamalıdır. Her öğünde zerzevat, meyvelerle birlikte protein alımı kesinlikle olmalıdır.Pirinç , ekmek , makarna,hamur işlerinden uzak durulmalıdır. Bu periyotta omlet, şekersiz puding, patates püreleri, parçalanmış et, tavuk, balık, ton balığı ya da peynir tüketilebilir.

4.Aşama : Katı besinler Devri (6. Haftadan sonrası)

Bu periyotta her bir öğündeki yiyeceklerin porsiyonu diyetisyen tarafından hazırlanan ölçüsü geçmemelidir. Artık beslenmede katı yiyecek yer almaktadır. Âlâ pişmiş et ve et eserleri, ceviz, badem, fındık üzere besinler tüketilebilir. Protein tozu dayanağına artık gereksiniminiz yok.

Genel teklifler olarak;

Yemeklerle birlikte alınan su ve sıvı besinler mide bulantılarına neden olabilir.

3 ana öğün dışında tahminen orta öğün yapılabilir.

Bundan sonra artık olağan beslenme evresine geçildiği için zihinsel açlık sistemini da denetim etmek gerekir. Her keder, sevinç anında tahlil olarak yemek yeme sürecine son verilmelidir.

Porsiyon ölçülerini aşmamaya dikkat edilmelidir .

Proteinli besinler beslenmede karbonhidrat ve yağlardan evvel tüketilmeye başlanmalıdır.

Kafein bedende dehidratasyona neden olduğu için tüketimi sonlandırılmalıdır.

Fazla şeker içeren besinler ve paketli eserlerden uzak durulmalıdır.

Kalorili içecekler ya da hazır meyve suları yerine meyvenin kendisini porsiyon ölçüsünü aşmadan tüketmelisiniz.

Yemekler ile su alımı alışkanlığına son verilmelidir.

Doygunluk anlarında yeme süreci sonlandırılmalıdır.

Günde 2-3 litre su tüketimi  ihmal edilmemelidir.

Her gün kesinlikle en az 30 dakika fizikî aktivite yapılmalıdır.

Size sindirim esnasında rahatsızlık veren besinleri tüketmemeye çalışın.

En değerlisi de bunu bir yasaklar listesi üzere değil de hayat üslubu haline getirmeye çalışın.

Başa dön tuşu