Yalancı Açlık Tatlı Krizine Yol Açar

Ramazan Bayramı tatlısız olmaz elbette. Lakin tatlı krizine giriyorsanız, nedenini bilin, tedbirinizi alın

Yalancı açlık, tatlı krizine yol açar

Ramazan Bayramı elbette tatlısız olmaz. Lakin çok tatlı yeme isteği, susuzluğa bağlı oluşan ‘yalancı açlık’ ile karıştırılabilmektedir. Bunu bilirseniz, tedbir de alabilirsiniz. Tatlı yeme isteğiniz oluştuğunda 2 su bardağı su için, isteğiniz azalacaktır.

Sahuruyla, iftarıyla, ramazan pidesiyle, güllacıyla sabır ile, müsamaha ile, güzel sohbet ile geçen ramazan ayının sonunu tatlıya bağlayalım bayram deyince tatlı yeme, şeker tüketme isteği gelen bireyler için Ramazan sonrası bu derece tatlı yeme isteğinin birtakım bilimsel sebepleri olduğunu belirtirken ‘Bu sebepler ortadan kaldırıldığında tatlı yeme isteği yok olacaktır’.

Bu bayram bir öbür ismiyle şeker bayramı. Nefs ile uzun vadeli verilen bir çabadan sonra, ağzı tatlandıracak bir bayram iken, fazla tatlı tüketimi ile hastalıklara davetiye çıkarılabilmekte. Pek çok şahısta tatlı yeme isteği krize dönüşüyor ve yedikten sonra pişmanlık duygusu da yaşanıyor üstelik. Bu türlü bir kriz yaşamamak ve pişman olmamak mümkün. Tek yapacağımız şey bedenimizden gelecek sinyallere kulak vermek.

İşte tatlı yeme isteğine sebep olan etmenler:

UZUN VADELİ AÇLIK, UZUN PERİYODİK SUSUZLUK

Uzun periyodik susuzluk:

Ramazan müddetince uzun müddetli susuzluk tatlı yeme isteğine sebep olabilmektedir. Yalancı açlık diye isimlendirdiğimiz bu durumda, 2 su bardağı su içtiğinizde birkaç dakika içinde yeme isteğinizin azalacaktır. Uzun Periyodik açlık, yetersiz karbonhidrat alımı:

Uzun vadeli açlık sebebi ile beden alması gereken enerjiyi sağlayamadığında, sizi en süratli kana karışıp güce çevirebileceği besine yönlendirir, yani tatlıya. Günlük güç ihtiyacınızı karşıladığınızdan emin olun. Nasıl mı? Güne düzgün bir kahvaltı ile başlayın ve kesinlikle tam buğday yahut çavdar ekmeği tüketin, kahvaltınızda yumurtaya yer verin. Bol yeşillik, domates, salatalık ile taçlandırın. Kaliteli bir kahvaltı ile protein ve posa içeriğini yükseltip güç ve karbonhidrat ihtiyacını karşıladığınızda tatlıya olan eğiliminizin azaldığını göreceksiniz. Sakın ola, gün içerisinde fazla besin tüketeceğinizi düşünerek kahvaltıdaki besin alımınızı azaltmayın. Bu tercihiniz gün içerisinde planladığınızdan çok daha fazlasının yemenize ve kendinizi engelleyememenize sebep olacak.

Düzensiz uyku saatleri: Sahur sebebi ile değişen uyku tertibi, azalan uyku saatleri de bilimsel olarak tatlı yeme isteğini tetikleyen, güç alımını arttıran etmenlerden biri. Bayramda uyku saatlerinize dikkat edin, çok geç saatlerde yatmamak ile birlikte 6-8 saat gece uykusu aldığınızdan emin olun. 

4 saatten uzun mühlet aç kalmak: Ramazan boyunca açlık hissine alışmış olmak, orta öğün yapmamayı beraberinde getirir ise, 4 saatten uzun mühlet aç kalıyor olmak kandaki şekerin azalmasına, onu süratli yükseltebilmek için bedeninizin sizi tatlıya yönlendirmesine sebep olur. Kesinlikle orta öğün yapın. Kavrulmamış, çiğ ceviz, fındık, badem, süt, sütten kahve, yoğurt, ayran, kefir, taze meyve, tam buğday galeta/grissini, yulaf ezmesi, chia tohumu, salatalık, acur, göbek marul hem sağlıklı hem de tatlı yeme isteğinizi ortadan kaldıracaktır.

Üzüntü, gerilim, depresyon: Hüzün, gerilim, depresyon üzere his durumları da tatlı yeme isteğine sebep olabilmektedir. Bu durumda lütfen bir uzmandan takviye alın, kesinlikle açık havaya çıkıp yürüyüş yapın ve unutmayın ki o tatlıyı yemeniz hiçbir sorunu çözmeyecek.

Başa dön tuşu