YANLIŞLARIN KURBANI OLMAYIN

Herkesin hayalidir ince bir bedene sahip olmak herkesi kendine hayran bırakmak lakin bunu isterken birden fazla kişi kimi soruları kendine sormuyor. Fazlalıklarınızın olduğunu düşünüyorsanız tanınan diyetleri yapmadan evvel ya da aç kalmayı denemeden evvel kendinize aşağıdakileri soruları sormanızı öneririm.

 • Kilomdan ben mi şad değilim etrafımda ki şahıslar mi? Ruhsal olarak hayat formumu değiştirmeye hazır mıyım?

Bazen sizler kilonuzdan şad olsanız bile etraf baskısı sizi gerilime sokabilir ve yalnızca bir anlık niyetle hayat biçiminizi değiştirmeye karar verirsiniz lakin bu karara kendiniz varmadığınız için devam etmesi epey zordur. Zira bu bir hayat şeklidir! Siz bu yola başladığınız da nasıl beslenmeniz gerektiğini ve nasıl daha kaliteli bir yaşama sahip olabileceğinizi öğreneceksiniz bunun için de kararlı olmak en kıymetli noktadır.

 • İdeal kilom kaç olmalıdır?

İdeal kilonuzun kaç olduğunu hesaplamak için;

Erkekler = (BOY X BOY) X Ülkü BKI

BAYANLAR = (BOY X BOY)Xİdeal BKI

Bu süreçler 30 yaşınıza kadar geçerli olacaktır.30 yaşından sonra her 10 yıl için 5 kilo eklemeniz gerekecektir.

 • Beden kitle indeksim hangi aralıkta?

Beden kitle indeksinizin kaç olduğunu hesaplamak için;

BKI= TARTI (kg) / UZUNLUK X UZUNLUK (m2)

Beden kitle indeksinizin istenilenden fazla olması kronik rahatsızlıklara yakalanma riskinizi arttırır.

 • Tahlillerimde de sorun var mı?

Kan analizleriniz de sorun varsa sağlıklı yaşama vakit kaybetmeden geçin bilmiyorsanız bir tabipten yardım alarak kan analizlerinizi yaptırın. Tanınan diyetleri kullanarak değil sağlıklı ömrü benimseyerek hayat kalitenizi arttırın bu nokta da diyetisyene müracaatınız.

 • Bu yola başlarken bir anda kilo verip bir müddet sonra kilolarımı alırken sıhhat meseleleriyle da karşılaşmak istiyor muyum?

Metabolizmanız yemek yedikçe güç üretir ve yediğimiz her yemekten sonra emilim ve sindirim ile güç harcanır. Öğünlerimizi atlamamak kıymetlidir. Bilhassa orta öğünlerimizi atlamamak iştah denetimini sağlamamız açısından çok değerlidir. Bu nedenle aç kalarak zayıflamaya çalışmak epeyce yanlıştır. Bir de ekmek yeme zayıflarsın niyeti çok yaygındır. Ekmek ve türevlerini yemediğiniz takdir de verdiğiniz kilolar kas dokusundan yahut sudan olmaktadır. Yani verilen kilolar kısa müddette almaya mahkûmsunuzdur. Bu nedenle şuurlu bir programa başlamak uzun periyotta kalıcı ve kilolarınızı yağdan vermeniz değerlidir.

Kilo vermeye karar verdiyseniz yapmanız gereken 20 hareket:

 • Öncelikle nasıl dişinizde bir sorun olduğu vakit diş tabibine gidiyorsanız beslenmeniz de bozukluklar olduğu vakit da bir diyetisyene danışmalısınız. Diyetisyene gittiğiniz takdir de beden tahliliniz yapılacaktır ve SİZE ÖZEL bir beslenme programına başlanacaktır. Herkes birebir yemekleri sevemez ya da herkes birebir saatte uyanmak uyumak zorunda değildir SİZ farklıysanız HAYAT haliniz farklıysa DİYETİNİZ neden birebir olsun? Özel olduğunuzu hissedin.

 • Yemek yeme müddetiniz kısa olmamalıdır. Beynimiz doyduğunu 20. Dakikadan itibaren anlamaktadır bu nedenle yavaş yemek yemek epey kıymetlidir.

 • Kahvaltı güne merhaba dediğimiz de bize güç veren öğündür. Metabolizmamızı kahvaltı ile çalıştırmaya başlarız. Fizikî olarak uyanmış olsak bile biyolojik olarak kahvaltı yapınca uyanmış oluruz. Bu nedenle hiç olmazsa bir orta öğün yaparak kahvaltımızı yapmaya dikkat etmeliyiz.

 • Su, metabolik olayların bedenimizde gerçekleşmesi için en kıymetli yardımcımızdır. Bu nedenle gün içerisinde su tüketimimize dikkat etmeliyiz. Günde en az 2-2,5 litre su tüketmeye dikkat etmeliyiz. Sanıldığı üzere çay, kahve suyun yerini tutmamaktadır. Tam tersine bu içecekler diüretiktir yani idrar atımını arttırıcı tesir yaparlar bu nedenle çay, kahve tükettiğimiz vakitler su oranımızı arttırmalıyız.

 • Fiziksel aktiviteye değer vermelisiniz. Her gün yapacağınız 30 dakikalık yürüyüşler bile sağlıklı olmanıza ve kilo denetiminize de yarar sağlayacaktır.

 • Her gün tartılmamaya dikkat etmelisiniz. Her gün kilonuzun değişmesi imkânsızdır bu yalnızca sizin moralinizi bozmanıza neden olur. Haftada bir diyetisyeninizin beden tahlilinizi incelemesi kâfi olacaktır.

 • Televizyon karşısında yemek yememeye dikkat etmelisiniz. Televizyon karşısında yemek yerken ne kadar çoklukta yediğinizi idrak edemezsiniz ve bu farkında olmadan çok fazla yemenize neden olur.

 • Sürekli tıpkı diyet uygulanması kilo verdikten sonra bedeninizin durmasına neden olacaktır. Bu nedenle diyetisyen denetiminde diyet listelerinizin değiştirilmesi kıymetlidir.

 • Light eser demek sınırsız yiyebilirisiniz demek değildir. Yağ oranı ve şeker oranı azaltılmış demektir. Fazla tüketildiği takdirde farkında olmadan kilonuzda artışlara neden olabilir.

 • Süt ve süt eserleri tüketilmelidir. Kan şekerinizi dengelerken tıpkı vakitte kalsiyum içeriği ile yağ yakımınızın suratının artmasını sağlayacaktır. 2 yaşından itibaren yağsız yahut yarım yağlı tüketilmesi önerilir.

 • Posa tüketiminize dikkat edin. Posa sindirimi sistemine, kan şekerinize yararlı olduğu üzere sizi tok tutacaktır.

 • Alkol tüketmemeye çalışın kalori bedeli epey yüksektir kilo almanıza nedendir.

 • Stresinizi azaltın. Gerilim kortizol hormonunuzun daha fazla salgılanmasına neden olacaktır. Kortizol hormonunuz bilhassa göbek bölgesinde yağlanmaya bağlı olarak kilo artışına neden olacaktır.

 • Düzenli uyku uyuyun. Uyku sırasında büyüme hormonu salgılanır ve bu hormonun yağ yaktığına dair çalışmalar vardır. Günde en az 7 saat uyku uyumak değerlidir.

Başa dön tuşu