YAZ GECELERİNİN SARI ALTINI: MISIR

Sizde yaz gecelerinin sarı altını mısırı severek tüketenlerden ancak neden tüketilmesi gerektiğini, nasıl- ne kadar tüketilmesi gerektiğini ve tüketirken dikkatli olunması gereken durumları bilmeyenlerdenseniz bu yazım tam size göre… Keyifli okumalar.

NEDEN?

  • Mısırın tiamin yani B1 vitamini içeriği yüksektir. İçeriğindeki yüksek tiamin ile hafızayı müdafaada tesirlidir.

  • Mısır pantotenik asit yani B5 vitaminini içerir. Pantotenik asit yardımı ile gerilim altında bile güç üretimini desteklemektedir.

  • Mısır lif, C vitamini, fosfor ve manganezinde âlâ bir kaynağıdır.

  • Yüksek posa içeriği ile barsak hareketlerinin hızlandırılmasına yardımcı olur.

  • İçeriğindeki folat ile kalp sıhhatini destekleyici tesir göstermektedir. Birebir vakitte folat, doğum anomalilerini engellemenin yanı sıra homosistein düzeylerini düşürmeye yardımcı olmaktadır.

  • Mısır yağının doymuş yağ asidi ölçüsü düşüktür bu nedenle damar sertliği, kalp damar rahatsızlığı olan hastalar tüketebilir.

  • Mısır antioksidan yani bedenimizi hür radikallerden hami tesire sahiptir. Bu özeliği ile kansere ve kalp hastalıklarına karşı da esirgeyicidir.

  • Akciğer kanseri gelişim riskini değerli seviyede azaltan karotenoid olan beta-kriptoksantinden zengindir.

  • Mısır gluten proteinini içermemektedir. Bu nedenle gluten hassaslığı olan bireyler mısırı tüketmelerine mahzur olacak öbür bir rahatsızlıkları yoksa rahatlıkla tüketebilirler.

NASIL VE NE KADAR?

Ara öğünlerinizde tüketeceğiniz her küçük uzunluk mısır yahut yarım orta uzunluk mısır bir dilim ekmeğe eş kıymettir. Közlenmiş mısır kanserojen unsurları içerebilir bu nedenle öncelikli tercihiniz haşlanmış mısır olmalıdır. Son vakitlerde mısırın tanınan hali olan bardakta satılan mısırları da tüketebilirsiniz ama dikkat etmeniz gereken nokta lezzet vermek için mısıra karıştırılan tereyağı üzere yağlı besinlerden, soslardan uzak durmak ve çok tuzlu tüketmemeye dikkat etmektir. Mısırı güzelce çiğneyip sindirimi ağızda başlatmanız içeriğindeki şekeri hissetmenizi ve tatlı gereksiniminizi karşılamanızı sağlayacaktır.

TÜKETİRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN DURUMLAR NELER?

Besinlerin, kan şekerini yükseltme suratlarına “glisemik indeks” denir. Her besinin, yemek sonrası kan şekerini yükseltme suratı farklıdır. Yani glisemik indekleri farklıdır. Glisemik indeksi yüksek olan besinler, kan şekerinizi süratle yükseltir ve devamlı açlık hissi yaratırlar. Mısırın yağ içeriği glisemik indeksini düşürücü tesir yapar bu nedenle kan şekerini ani yükseltici tesiri bariz değildir. Diyabetik hastaların diyetlerinde denetimli bir formda tüketmesinde fayda vardır. Ayrıyeten posalı ve yağlı bir besin olduğu için bağırsak hareketlerini artırabilir. İshal olan bireyler mısırı tüketirken dikkatli olmalıdır.

Başa dön tuşu