Yaz meyveleri neler? Faydaları neler?

Yaz meyveleri neler? Yararları neler? Hangi risk hastalıkları önlemede kıymetli rol oynarlar?

Yaz ayları birbirinden renkli, her renginde bize farklı bir memnunluk, başka bir fayda sağlayan besleyici meyveler içeriyor. Yaz sıcaklarının kendini gösterdiği şu günlerde birçok kişi sağlıklı ve formda bir vücut için meyve tüketimini arttırıyor. Fakat hakikat ölçüde yenilmeyen meyveler zayıflatmak yerine fazla kiloya dönüşebiliyor. Zira bir porsiyon meyvede, neredeyse ekmekteki kadar karbonhidrat bulunuyor. Meyvenin ölçüsünde bilinçsiz olarak yapılan artış fazla güç alımına neden olabiliyor. Bunun yanında yaz meyvelerinin metabolizmaya ve insan ruhuna olan faydası tartışılmaz bir gerçek. İçeriklerinde bulunan unsurlar hem hastalıklardan koruyor hem de genç kalmayı sağlıyor.

1.ÜZÜM: Kalp ve deveran hastalıklarından koruyor.

Yararları: Yaz aylarında çokça tüketilen üzüm, şeker bakımından epey varlıklı. Bunun yanında içeriğinde bulunan antosiyaninler ve flavonoidler antioksidan özelliğini arttırıyor. Kan pıhtılaşmasını, makus kolesterol olarak bilinen LDL kolesterolün oksitleyici tesirini önlemeye yardımcı oluyor. Bu sayede kalp ve kan sirkülasyonu hastalıklarını da önlüyor. Üzüm yüksek ölçüde su ve lif içeriyor. Bu da karaciğer ve bağırsak temizlenmesine dayanak oluyor. Bilhassa siyah üzüm, iltihap önlemeye yardımcı olan kuersetin içerdiğinden, kalp ve dolanım sisteminin tertipli çalışmasını sağlıyor ve sindirim sistemini destekliyor. Yaklaşık 100 gram kadar olan bir salkımındaki karbonhidrat ölçüsü 18,1 gram olan 0,7 gram kadar protein ve 0,9 gram kadar lif bulunan üzüm güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Karbonhidrat içeriği güçlü olması sebebiyle bilhassa diyabetik bireylerin çok dikkatli tüketmesi gereken üzümün içeriğindeki resveratrol sayesinde kansere karşı bedeni esirgeyici tesir sağlar. Bunun yanı sıra quarcetin içermesi ile sirkülasyon ve sindirim sistemine takviye sağlar, bireylerdeki kabızlık sorunlarını önleyici tesir gösterir.

Miktarı: Şeker içeriği yüksek olduğu için ölçüsü çok fazla abartmamak ve porsiyonu 15 adet taze üzümle sonlandırmak gerekiyor.

2.KAYISI: Zayıflamaya takviye oluyor.

Yararları: Yaz aylarının en vazgeçilmez meyvelerinden biri de kayısı. İçerdiği lif ölçüsü kayısının diyetlerde olmazsa olmaz meyveler ortasında yer almasını sağlıyor. Yüksek karotenoid içeriğiyle kayısı adeta bir gençlik iksiri vazifesi taşıyor. Bağışıklık sistemini destekliyor, cildi koruyor. Ayrıyeten içeriğinde en güçlü antioksidanlardan biri olan likopen bulunduruyor. Likopen de damarlarda yağ birikmesini önlüyor.100 gramının içerisinde 11.12 gram karbonhidrat, 1.4 gram protein, 2 gram kadar lif bulunan kayısı yaz meyvelerinin vazgeçilmezlerindendir. 100 gramı yaklaşık olarak 48 kalori olan kayısı 3-4 adet tüketildiğinde 1 porsiyon meyve yerine geçer. A ve C vitamini açısından varlıklı olmasıyla birlikte potasyum, demir ve magnezyum açısından da epey varlıklı bir meyvedir. Bileşiminden ötürü kabızlığa meydan okuyucu bir özelliğe sahip olmasının yanı sıra akciğer ve mide kanserine karşı gözetici tesiri olduğu bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır. Potasyum içeriği sayesinde tansiyonun düzenlenmesinde kıymetlidir.

Miktarı: Günde 4 adet taze kayısı tüketmek beden için kâfi.

3.YABAN MERSİNİ: Cildi gençleştiriyor.

Yararları: Son vakitlerde bilim dünyasını heyecanlandıran besinlerden biri yaban mersini. Beyni genç tutmaya yardımcı birtakım unsurlar içeriyor ve antosiyaninden güçlü. Yaban mersini ayrıyeten kan dolanımını hızlandıran ve yaşlanmaya karşı koruyan güçlü bir antioksidan içeriyor. Antosiyanin, C vitaminin tesirini arttırarak kolajeni destekleyip cildi güzelleştiriyor. Kıymetli bir pektinin kaynağı olan yabanmersini bu özelliği sayesinde kolesterol oranını düşürüyor.

Miktarı: Günde 2- 3 yemek kaşığı yaban mersini tüketebilirsiniz.

4.BÖĞÜRTLEN: Enfeksiyonlarla savaşıyor.

Yararları: Muhteşem bir C vitamini kaynağı olan böğürtlen ayrıyeten E vitamini de içeriyor. Cildin erken yaşlanmasına ve kalp hastalıklarına sebep olan hür radikallerin tesirini yok etmeye yardım ediyor. Böğürtlen beden enfeksiyonlarıyla savaşan aspirinin içinde bulunan etkin husus salisilatın doğal kaynağıdır.

Miktarı: Günde yarım bardak böğürtlen yiyerek kendinize bu yararları sağlayabilirsiniz.

5.KAVUN: Yaşlanmaya dur diyor.

Yararları: Şeker ölçüsü en yüksek olan meyvelerden biri de kavun. Şeker hastalarının ve insülin direnci olan bireylerin tüketmesini önermediğimiz bu meyve bol ölçüde C vitamini ve beta karoten içeriyor. Her ikisi de doğal yaşlanma aykırısı, hücreleri yenileyici ve geliştirici özelliklere sahip. Tıpkı vakitte kavun, bağışıklık sistemini ve kan sirkülasyonunu destekliyor. Kavun yüksek kan basıncını ve makûs kolesterolü düşürebilen potasyum içeriyor.100 gramı yaklaşık 28 kalori olan kavun da karpuz üzere sulu olan yaz meyvelerindendir. 6.8 gram kadar karbonhidrat, 1 gram kadar protein içeriğine sahiptir. Ayrıyeten C vitamini açısından da güçlü bir meyvedir. Su oranı yüksek bir meyvedir. Folik asit, potasyum içeriği epey güçlü bir meyvedir. Böbreklerdeki toksik hususların temizlenmesinde etkin rol oynar. Bunun yanı sıra kalp sıhhatinin korunmasına yardımcıdır. İçeriğindeki beta karoten sayesinde antioksidan özellik gösterir.

Miktarı: Günde bir dilimden fazla tüketilmesi içeriğindeki şeker ölçüsü nedeniyle önerilmiyor.

6.KARPUZ: Zayıflamaya yardımcıdır.

Yararları: Bol ölçüde su ve C vitamini içeren karpuz, sindirimi kolaylaştırıyor ve bağırsakların çalışmasına yardımcı oluyor. Bol ölçüde likopen içeren karpuzun kanserden gözetici tesiri var. Kalp işlevlerinin ve tansiyonun düzenlenmesini sağlıyor. Tüm meyveler ortasında en düşük güce sahiptir. 100 gr’ında 26 kalori var. Yüzde 95 oranında su içeren yaz meyvelerinin vazgeçilmezi karpuz 7,5 gram karbonhidrat, 0,6 gram protein, 0,4 gram lif içeriğine sahiptir. Kalorisinin büyük bir kısmı karbonhidrattan geldiği için kan şekerinin denetimini bozmaması açısından, tüketirken yanında peynir üzere bir protein kaynağı ile tercih etmeliyiz. Karpuz serinletici tesiri sayesinde menapoz devrindeki bayanların ve gebelerin kurtarıcısıdır. Su oranı yüksek, lif içeriği az olduğu sindirimi epey kolaydır. Böbreklerin etkin bir halde çalışmasına takviye sağlar.

Miktarı: Zayıflama diyetlerinde ölçüsü çok fazla abartılmadığı takdirde gönül rahatlığıyla tüketilebiliyor.

7.KİRAZ: Eklemleri rahatlatıyor, gözleri güçlendiriyor.

Yararları: Yazın herkesin severek tükettiği bir meyve olan kirazın içeriğinde bol ölçüde C vitamini bulunuyor. Bedenin bağışıklığını destekleyen antosiyanin üzere flavonoidlerden güçlü bir meyvedir. Ayrıyeten eklem ağrılarını rahatlatmayı ve göz hastalıklarına karşı muhafazayı sağlayan, güçlü bir iltihap önleyici husus olan kuersetin içeriyor. Anti kanserojen özelliği olan bitki kökenli kimyasal elajik asit bakımından da güçlü bir besindir. Ayrıyeten kiraz vitaminiyle virüslere ve bakterilere karşı savaşmaya yardım ediyor.100 gramı 65 kalori, 22.9 gram karbonhidrat, 1 gram kadar protein içeren kiraz 2.1 gram kadar lif içeriği sayesinde kabızlık sorunu yaşayan bireylerin kurtarıcısı olur. Tansiyonun düzenlenmesinde epeyce tesirlidir üstelik idrar söktürücü fonksiyon görür. Bedendeki ödemin atılmasına takviye sağlarken kalp ve damar hastalıklarına karşı gözetici tesiri vardır. İçeriğindeki melatonin etken hususu sayesinde bedeni gevşetip rahat bir uyku nizamına geçiş sağlar. Ürik asit ve ürat kristallerinin bedenden atılmasına takviye sağlar.

Miktarı: Günde 12 adete kadar kirazı gönül rahatlığıyla yiyebilirsiniz.

8.ÇİLEK: Kendimizi keyifli hissetmemizi sağlıyor.

Yararları: Kırmızı denildiğinde birinci akla gelen meyve olan çilek kolajen üretimi için değerli. Kusursuz bir C vitamini kaynağıdır. C vitamini de yaraların güzelleşmesinde kıymetli bir rol oynuyor. Diş eti hastalıklarını engelliyor. Çok güçlü anti kanserojen özelliğe sahip elajik asit içeriyor. Psikolojiye en uygun gelen meyvelerden biri olan çilek, bol lif içeriğiyle de kabızlığı önlüyor.100 gramında yaklaşık 5.5 gram kadar karbonhidrat, 0.8 gram protein ve 2 gram kadar lif içermektedir. C vitamini açısından hayli güçlü bir meyve olan çilek bağışıklık sistemimizin güçlü olmasına yarar sağlar. Lif içeriği ve sulu bir meyve olması sayesinde kabızlığı giderici tesiri mevcuttur. Potasyum içeriğinin yüksek olması sayesinde tansiyonumuzun dengelenmesine de yarar sağlar.

Miktarı: Günde 10 adet çilek sıhhatiniz için kâfi.

9.İNCİR: Hafızayı güçlendiriyor, gerilimden arındırıyor.

Yararları: Muhteşem bir lif kaynağı olan incir, ayrıyeten hudut iletiminde vazifeli ve ruh halini dolaylı olarak etkileyen B6 vitamini içeriyor. Yüksek lif oranıyla kalp hastalıkları riskini azaltıyor. Toksinlerden arınmaya yardımcı oluyor. Yeterli bir potasyum kaynağıdır. Bu sayede kalp sıhhatini koruyor. Zayıf hafızayı güçlendiriyor, çok gerilimden kurtulmayı sağlıyor. Kabızlık sorunu için kullanılan en yeterli kaynaklardan bir tanesi.100 gramında 19.8 gram karbonhidrat, 0.75 gram protein, 2.9 gram lif içeren incirin 100 gramı yaklaşık 75 kaloridir. Güç yoğunluğu başka meyveler nazaran daha yüksektir. Lifli yapısı sayesinde sindirim sistemi sorunu yaşayan bireyler için epeyce ülkü bir meyvedir. Karbonhidrat içeriğinin yüksek olması sebebiyle bilhassa diyabet hastalarının çok dikkatli tüketmesi gerekir.

Miktarı: Günde küçük bir adet taze incirden fazlası fayda yerine kiloya neden olabiliyor.

10.ŞEFTALİ: Bağışıklığı kuvvetlendiriyor.

Yararları: Yaz aylarında en çok tercih edilen meyvelerden biri de şeftali. Lakin fazla yenilmesi kabızlığa neden olurken içeriğinde bulunan hususlar bedeni yenileyerek bağışıklığı kuvvetlendiriyor. Hazmı kolaylaştırıyor ve böbrekler için faydalı bir meyvedir. Yapısında 9.54 gram karbonhidrat, 0.9 gram kadar protein ve 1.5 gram kadar lif içeriği bulunan şeftalinin 1 porsiyonu yaklaşık orta uzunluk büyüklüğündedir ve 47 kalori civarındadır. Lif içeriği varlıklı bir meyve olan şeftaliyi kabuğu ile birlikte tüketmek çok daha sağlıklıdır. Sıcak yaz günlerinde tansiyonun dengelenmesi için hayli ülkü bir meyvedir. Birebir vakitte C vitamini açısından da varlıklı bir meyve olan şeftali bağışıklık sistemimizin güçlenmesi için de epey yararlı bir meyvedir.

Miktarı: Günde 1 adet şeftali yemeniz kâfi.

11.DUT: Ağız içindeki yaralara(Aft) yararlı olduğu biliniyor.

Yararları: 100 gramında 8.1 oranında karbonhidrat, 1.3 gram protein, 1.5 gram lif içeren dutun içerisinde 260 mg oranında potasyum bulunur ve yaklaşık 44 kaloridir. Protein içeriği başka meyvelere kıyasla daha fazla olan dut yaz meyvelerini vazgeçilmezlerindendir. Lifli bir meyve olması sayesinde sindirim sistemi rahatsızlıklarına yeterli gelir. Tıpkı vakitte dutun yapısında bulunan flavonoidler kalp sıhhatinin korunmasında da yarar sağlar.

Miktarı: Günde ½ su bardağı yemeniz yeterli

12.ARMUT: Kan basıncının dengelenmesinde rol oynar.

Yararları: 1 orta uzunluğu 1 porsiyon meyveye eş olan armut 100 gramında 12.4 gram karbonhidrat, 2.9 gram lif bulundurur. Varlıklı lif içeriği sayesinde kabuklarıyla birlikte tüketildiğinde sindirim sistemine yararı epeyce fazladır ve uzun müddet tokluk sağlar. Bireylerde osteoporoz görülme riskini düşürdüğü araştırmalarla ispatlanmıştır. Folik asit içeriğinin güçlü olması sayesinde hamilelik devrinde tüketilmesi hayli yararlıdır.

Miktarı: Günde 1 adet armut yemeniz kâfi.

Başa dön tuşu