YENİ YILDA SAĞLIKLI BESLENME

2018’ e merhaba dediğimiz bu günlerde kış aylarında beslenme konusu üzerinde hayli dikkatli olmanız gerekir. Uzun mühlet diyet yapan bireylerde bağışıklık sistemi zayıflamış ve gribe daha kolay yakalanma riski artmıştır. Beslenmenizde C vitamini, istikrarlı protein ve kalsiyum alımı bunlarla birlikte kâfi su tüketimi konusu epey değerlidir.

Kış aylarının olmazsa olmazı C vitamini, bağışıklık sistemini güçlendirir. Bağışıklık sisteminin yetersiz kaldığı durumlarda bedenin savunma sisteminde epeyce değerli bir yere sahiptir. C vitamini birçok meyve ve zerzevat de mevcuttur. Turunçgiller (portakal, mandalina), maydanoz, marul, biber üzere. Rastgele bir tanısı (diyabet yahut insülin direnci) konmamış yetişkin bir kişinin günde 1-2 porsiyon meyve tüketmesi gerekmektedir.

Proteini fazla alıp karbonhidrattan yoksul beslenenler dikkat !!! Her sabah 2 tane haşlanmış yumurta tüketen ve geri kalan 2 ana öğünde protein (et,tavuk) tüketen şahıslar oldukça hatalı beslenmektedir. Protein alımı sağlıklı beslenme de epeyce değerlidir. Spor yapmayan şahısların protein ihtiyaçları 0.8-1.0 gram/kg’ dır. Atletlerde ise protein ihtiyacı gücün % 12-15’inden hesaplanabileceği üzere antrenmanın cinsine nazaran, yük başına 1.2-1.8 gram/kg’ a kadar çıkabilmektedir. Günümüzde bilinçsizce fazla protein alarak zayıflamaya çalışan bireylerde görünen en büyük tehlike Karaciğer yağlanması’ dır. (AST, ALT fazlalığı) En kaliteli protein olan yumurta sabah kahvaltılarında 1 tane haşlanmış olarak kesinlikle tüketilmelidir.

Kalsiyum bedenimizde değerli rolü olan bir mineraldir. Kalsiyum, kemiklerin ve dişlerin temel yapısını oluşturur. Kan basıncı, kalp atışı ve kanın pıhtılaşması ile ilgili değerli role sahiptir. Süt ve süt eserleri, soya fasulyesi, soyadan yapılan peynir Kalsiyum açısından hayli zengindir. Günde 2-3 değişim süt ve süt eserleri kesinlikle tüketmelisiniz.

Kış geldi su içemiyorum diyenler !!!

Su tüketimi gün içerisinde 2,5-3 lt olmalıdır. Bedenden fazla ödemi atmak için ve yağ kilosundan kilo kaybedebilmeniz için kesinlikle belirtilen ölçüde su tüketmeye çalışın. Su tüketemeyenler, suyun içerisine kabuk tarçın, nane ve limon üçlüsünü ek ederek içmenizde yarar olacağını şimdiden belirtmek isterim.

Başa dön tuşu