Yulaf Ezmesinin Bilinmeyen Faydaları

Yulaf ezmesi, son vakitlerin tanınan besinlerinden olup buğdaygiller aile üyesidir. İsmini bile duymadığınız bir tahıl olabilir kendisi. Pekala bu yulaf ezmesi ne işe yarıyor diye düşünenler; sıcacık yulaf lapası, kurabiye, kek üzere çeşit çeşit lezzetler çıkıyor kullanınca ortaya. Yararları da saymakla bitmiyor.

  • Sindirim sistemi sorunlarından şikayetçi misiniz? Lif içeriği yüksek, kabızlığı önleyen, bağırsak sisteminizi adeta dans ettirerek çalıştırır.

  • Kalp hastalığı riski mi taşıyorsunuz? Sağlıklı yağlar bakımından varlıklı olan yulaf ezmesi sirkülasyon sistemini dayanaklar. Bedendeki kolesterol düzeyini azaltmaya çalışır.

  • Metabolizmayı çalıştırarak zayıflama programı uygulayan bireylerde kilo vermeyi hızlandırır. İçeriğindeki yüksek lif sayesinde iştahı baskılayarak tokluk mühletini uzatır.

  • Antioksidan içeriği sayesinde bedeni toksinlerden arındırır.

  • Günlük 4 yemek kaşığı tüketilen yulaf ezmesi alınacak protein yüzdesinin % 8’ine yakınını karşılar. Protein içeriği sayesinde atletler için de hoş bir seçenektir.

Bugün size yulaf ezmesini kurabiye tanımıyla tanıştıracağız. Beğenirseniz kek, lapa üzere tanımları de sizlerle buluştururuz. Haydi deneyenler yoruma. Tüketilecek porsiyon için beslenme uzmanınıza müşavereyi unutmayınız.

YULAFLI FİT KURABİYE :

MALZEMELER :

1/4 su bardağı süt

1 su bardağı yulaf ezmesi

1 yemek kaşığı bal

1 yemek kaşığı zeytinyağı

1 yemek kaşığı üzüm ya da yaban mersini

1 yemek kaşığı kakao

2 hurma yahut 1 trabzon hurması

1 küçük uzunluk muz

2 bütün ceviz

1 çay kaşığı toz tarçın

YAPILIŞI :

Bal ve yağı tencerede biraz karıştırdıktan sonra sütü ve kalan tüm materyalleri hoooop içine ek edip karıştırıyoruz. İstediğiniz üzere hal verdikten sonra derin dondurucuda 15-20 dakika bekletiyoruz ve fit kurabiyelerin keyfini çıkarıyoruz. Gereçlerin hepsini karıştırdıktan sonra çok soğumasını beklemeden biçim verirseniz çabuk birleşir, deneyimle sabitlenmiştir. Çok uğraştırmasın sonra sizi. 1 fincan kahve ile hoş bir orta öğün olacaktır. Afiyet olsun.

Başa dön tuşu