ANTİ AGİNG BESLENME

Anti-aging yaşlanmayı geciktirmek, yavaşlatmak manasını taşımaktadır. Pekala bunu sağlayabilmek mümkün müdür?

Yaşam koşulları ve ağır çalışmak ,düzensiz beslenmek, uygun dinlenememek, hava kirliliği üzere çevresel şartlar bedenimizin vakitle yorulmasına ve yıpranmasına sebep olur. Yaşlanma süreci de bu biçimde başlar. Yaşlanma sürecini yavaşlatmak için fizyolojik denetimlerin tertipli aralıklarla yapılması gerekir.

Bunun yanı sıra bedeni canlı tutan antioksidan içeriği yüksek besinleri tüketmek çok değerlidir. Antioksidan öğelere sahip besinleri tercih edip tüketmek bedenimizi hür radikallerin olumsuz tesirlerinden muhafazaya yardımcı olur.

Vucuttaki asit –baz istikrarını olağan düzeylerde tutmak bedenin yaşlanma sürecini güzel yönetmemizi sağlar. Protein içeriği yüksek olan kümelerin sindirim sonundaki artık eserleri asidik özelliğe sahiptir. Bedenin asit-baz istikrarı asiditeye hakikat kayınca kanda taşınan oksijen ölçüsü azalır. Dokulara giden oksijen ölçüsü azalır. Böylelikle yaşlanma hızlanır.

Dengeli beslenme ile yaşlanma süreci yavaşlatılabilir. Her besin kümesinden kâfi ölçüde tüketerek istikrarlı beslenme sağlanabilir. Alkali olan sebze-meyve kümesine beslenme örüntümüzde yer verirsek bu dengeyi daha kolay sağlarız.

Dengeli beslenerek beden gereksiniminden fazla güç alımının da önüne geçeriz. Günlük beslenmede kalori kısıtlaması yapılması yaşlanmayı yavaşlatmaktadır. Alınan gücün %55’i karbonhidratlardan,%15 ‘i proteinlerden,%30’u yağlardan karşılanmalıdır.

Başa dön tuşu