Esrar Hakkında Bilinen Yanlışlar ve Esrar Bağımlılığı

Bağımlılık, bir maddeye veya davranışa karşı kontrol kaybı ve bu maddeyi veya davranışı sürekli olarak arzulama ve kullanma durumunu tanımlayan tıbbi ve psikolojik bir durumdur. Bağımlılık hem fiziksel hem de psikolojik bileşenler içerir. Beyinde özellikle ödül ve haz hissi ile ilişkilendirilen bölgeler bulunur.

Nucleus Accumbens : Ödül sistemi içindeki kritik yapıdır ve özellikle dopamin salınımı ile ilişkilidir.

Ventral Tegmental Area (VTA): Beyindeki bir başka önemli ödül yolu bileşenidir. VTA, dopamin üretimi ve yayılmasından sorumludur. Özellikle, VTA’dan Nucleus Accumbens’e doğru dopamin yolu, ödül alındığında ve hoşlanılan aktiviteler sırasında aktif hale gelir. Doğal bir madde, kimsayal değil. Doğal maddeler de kimyasal içerir. Esrar 421 çeşit kimyasal madde içerir. En etkin maddesi tetrahidrokannabinoldür ( THC). Ottur zararı yok. Esrar kullananlarda “Şizofreni” gelişme riski, kullanmayanlara göre 7 kat daha fazladır. Sadece gevşetiyor, yan etkisi yok. Hafıza bozukluğuna, Öğrenme yeteneğinin azalmasına, dikkat bozukluklarına sebep olur. İçince daha mutlu oluyorum kimseye zararım yok. Reflekslerde bozulma ve Paranoid düşünceler meydana getirerek çevre de etkilenir. Dünyada serbest zararlı olsaydı serbest olmazdı. Hollanda, Kanada ve ABD’nin birçok yerinde serbest fakat bağımlılık yapmadığı için değil ülkelerin ekonomik çıkarları ile ilgili. Esrar maddesinin aktif bir bileşeni olan Tetrahidrokanabinol (THC),esrarın psikoaktif etkilerinin başlıca sorumlusu olarak kabul edilir. Esrarın tüketilmesi veya içilmesi durumunda, THC beyin ve vücut üzerinde çeşitli etkilere yol açar.

THC’nin Psikoaktif Etkileri: THC, beyindeki reseptörlerle etkileşime girer be bu nedenle psikoaktif yani zihinsel ve davranışsal etkilere sebep olur. Tetrahidrokanabinol (THC) içeren esrar kullanımının zararları: Ciddi bağımlılık ve kontrol kaybı Bilişsel fonksiyonlarda bozulmalar Psikiyatrik bazı sorunlar. Özellikle şiddetli anksiyete, paranoya ve depresyon. Fiziksel sağlık sorunları. Kalp hızı, kan dolaşımı, akciğer sorunları. Sosyal çevre Esrar ve benzerleri yoksunluk belirtileri:

  • Rahatlayamama
  • Uykusuzluk 
  • Sinirlilik
  • Dürtüsellik
  • Hafıza bozukluğu
  • Gevşeyememe

Bağımlılıklar ile ilgili problemlerde profesyonel uzman desteği almak oldukça önemlidir.

 


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Başa dön tuşu