Gribe Yakalanmamak için Neler Yapılmalıdır?

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİREN BESİNLER

Kış mevsiminin gelmesiyle birlikte etrafımızda grip, nezle, halsizlik, yorgunluk üzere şikâyetlerin çabucak hemen herkeste arttığını gözlemleyebiliriz. Bunun en büyük sebeplerinden biri bağışıklık sisteminin zayıflamasıdır. Bağışıklık sistemi bedenimizi mikroplara, bakterilere ve virüslere karşı koruyan en değerli savunma sistemidir. Güçlü bir bağışıklık sistemi için sağlıklı beslenme, sistemli antrenman, kâfi uyku ve gerilimden uzak durabilmek çok kıymetlidir. Çok alkol tüketimi, sigara kullanımı, çok yağlı beslenme, hava kirliliği üzere birçok etken özgür radikal denilen hususların oluşmasına sebep olur. Bu unsurlar hücre içine girer ve hücrelerde hasara neden olarak kalp, kanser, diyabet, grip, nezle üzere hastalıkları oluşturur. Yediğimiz birçok besinde bulunan antioksidanlar ise bu özgür radikalleri etkisiz hale getirip bağışıklık sistemimizi güçlendirir. En âlâ antioksidan kaynakları, taze zerzevat ve meyveler, A, E, C vitaminleri ve selenyumdur.

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler

KUŞBURNU

İyi bir antioksidan kaynağı olan kuşburnu, yeterli bir C vitamini deposudur. Portakal ve limondan daha fazla C vitamini içerir. C vitamininin yanı sıra E vitamini, K vitamini ve karoten açısından da zengindir. Bu nedenle grip ve soğuk algınlığına karşı bedeni korur. Kuşburnu, içinde bulunan K vitamini sayesinde kanın pıhtılaşmasını düzenler.

NAR

Kış aylarının vazgeçilmez meyvelerinden biri olan nar, tam bir antioksidan deposudur. Bağışıklık sistemini güçlendirerek birçok hastalıktan bedenimizi korumaktadır. Yapılan araştırmalar narın anti-tümör tesiri olduğunu bu nedenle kansere karşı gözetici olduğunu göstermektedir. Bunun dışında kalp damar sıhhatinin korunmasında da büyük rol oynayan nar, günlük olarak tüketebileceğiniz meyvelerin başında gelmelidir. 1 porsiyon meyve, 1/ 2 küçük uzunluk nara denk gelmektedir.

ELMA

Lif ve flavanoidler açısından güçlü olan elma antioksidan özelliği ile bağışıklık sisteminizi güçlendirerek kışın hastalıklara karşı muhafaza sağlar. Elmada bulunan lifler bağırsak sıhhatini koruyarak, sindirim sisteminizi düzenler. Tıpkı vakitte kan şekerinizi istikrarlar ve kolesterolü düşürücü tesire sahiptir. C vitamini yüksek olan elma kansere karşı kollayıcı bir besindir.

KİVİ

C vitamini ve lif açısından güçlü olan kivi hem bağışıklık sisteminizi güçlendirir hem de bağırsak sıhhatinizi korur.Kabızlık sorunu yaşayanlardansanız beslenmenize günlük olarak 1 orta uzunluk kivi ekleyebilirsiniz. Bunların yanı sıra potasyum açısından güçlü olan kivi spordan sonra terle kaybettiğiniz potasyumu yerine koyacaktır.

YUMURTA

Anne sütünden sonra en kaliteli protein olan yumurta birebir vakitte güzel bir antioksidan kaynağıdır. İçeriğinde bulunan A vitamini, beta karoten ve çinko bağışıklık sistemini güçlendirir. Ayrıyeten yumurtada bulunan kolin, beyin işlevlerinin gelişmesinde rol oynamaktadır.

BALIK

Kış aylarının vazgeçilmezi olan balık çok âlâ bir omega 3 deposudur. A, D vitamini, çinko ve iyot açısından da hayli zengindir. Yapılan araştırmalar, balık tüketen toplumlarda kalp krizi geçirme riskinin daha düşük olduğunu göstermektedir. Bilhassa kış aylarında haftada 2 kere balık tüketimi bağışıklık sisteminizi güçlendirecektir.

SOĞAN – SARIMSAK

Soğan ve sarımsak halk ortasında daima doğal antibiyotik olarak geçer. Bu özelliği veren ise içeriğinde bulunan, kükürtlü bir bileşik olan allisindir. Soğan ve sarımsak çok düzgün birer antioksidan kaynağıdır ve kansere karşı esirgeyicidir. Makus kolesterolü (LDL) düşürür, âlâ kolesterolü ( HDL ) yükseltir. İdrar söktürücü özelliği olan soğan, bedendeki ödemin atımına yardımcı olur. Sarımsak, anti bakteriyel özelliği sayesinde bedeni enfeksiyonlara karşıda korur.

BROKOLİ

Kış aylarında tüketilen en güçlü antioksidan kaynaklarından biride brokolidir. İçeriğinde bulunan sulforan unsuru bağışıklık sistemini güçlendirir ve kansere karşı hamidir. Yapılan araştırmalar erkeklerde prostat kanserine, bayanlarda yumurtalık kanserine karşı uygun geldiğini göstermektedir. Lif açısından varlıklı olan brokoli kolesterolü düşürücü tesire sahiptir.

Başa dön tuşu