Hücrenin Koruyucu Meleği: Selenyum

Selenyum insan sıhhati için hayli değerli ve az ölçüde bile dışarıdan alınması gerekli bir mineraldir. Yüksek antioksidan kapasitesi ile hücrenin ziyan görmesini engelleyen ve dokuların korunmasını sağlayan bir mineraldir. Bedende dalak , böbrek , karaciğer,pankreas ve testislerde bulunur. Pek çok işlevsel misyona sahip olan selenyuma yaşlanma tersi mineralde diyebiliriz.

Glutatyon peroksidaz enziminin yapısında rol alarak hür radikallerin ,vücutta oluşturduğu oksidadif gerilimi azaltır.Selenyum , E vitamini birlikte antioksidan fonksiyonu artar.Bu nedenle selenyum kansere karşı tam bir kalkan vazifesi görür. Bilhassa kolon , karaciğer , akciğer , rahim ve prostat kanserlerine karşı esirgeyici tesiri yüksektir. Lakin suplemantasyon kullanımının kanser riskini azalttığı bilinse de çok ölçüde alımının negatif tesirlerinin tam olarak bilinmediği unutulmamalıdır.

Antioksidan kapasitesinin yüksek olması beyin hücreleri içinde Alzheimer riskini düşüren bir faktördür. Bağışıklık sistemini güçlendiren bir mineraldir.

Metabolizma üzerinde direkt tesirli olan tiroid bezinin çalışmasında selenyumun katkıları yadsınamaz. Araştırmalar seleyumun, yavaş çalışan tiroid bezinin fonksiyonunu arttırdığını söylemektedir. Yani tabip kontrolünde selenyum desteği almak bozulmaya başlamış bir tiroid için takviye olabilmektedir.

En kıymetli misyonlarından biri de kalp hastalıkları üzerindeki fonksiyonudur. Keshan hastalığı olarak bilinen bir kalp hastalığına karşı tesirlidir. Berbat huylu kolesterolü ( LDL) düşürür, âlâ huylu kolesterolü (HDL) arttırır. Kalp krizi riskini azaltır ve kalp- damar sıhhatini korur.

Fertilite üzerinde bayanlar ve erkekleri için de olumlu tesirleri vardır .Spermlerin üretimini ve kalitesini arttırır. E vitamini ile desteklenirse bu tesir daha da artar.

Seleyumun eksikliği kas zayıflığına , kalp hastalıkları riskinin artmasına tiroid hastalıkları ve kanser riskinin artmasına , bağışıklık sisteminde zayıflamaya neden olabilir.

Selenyumun fazlalığı da toksik tesir gösterebilir.Görme işlevleri ile ilgili sıkıntılar , diş çürümeleri , ağız kokusu, saç dökülmesi,tırnak kırılması üzere sorunlar ortaya çıkabilir. Bilhassa destek alımlarında kan analizlerine istinaden uzman teklifiyle almakta fayda vardır.

Günlük selenyum ihtiyacı yetişkin erkekler için 70 mcg, bayanlar için 55 mcg dır.

Selenyumun en yeterli besinsel kaynakları ise şöyledir:

  • balık ve öteki deniz ürünleri

  • hindi ve tavuk

  • kırmızı et

  • brezilya fındığı

  • ceviz ,badem üzere kuruyemişler

  • yumurta

  • tam tahıllar

Başa dön tuşu