Kilo Verme

“Kilo verme” seyahatine çıkma kanısı herkes için biraz korkutucu olabilir. Ancak kilo verme birçok beşere nazaran biraz güç olsa da başarılmayacak bir şey değildir. Kilo verme seyahatine tek başınıza çıktıysanız ve zorlanıyor, koyduğunuz beslenme kurallarına uyamıyor, hangi besinleri yemenin yanlışsız olduğunu bilemiyorsanız, bir diyetisyen ya da bir beslenme uzmanı kilo verme seyahatinizde size en âlâ biçimde eşlik edecektir.

Kilo Vermede Diyetisyen Rolü

Bir diyetisyen ya da beslenme uzmanı, insanların gerçek ve kalıcı kilo vermelerine yardımcı olarak değerli bir rol oynamaktadırlar. Birçok vakit beşerler yeni bir diyete başladığında, toplumsal tesirlerden, yüksek gerilimden, beslenme kurallarına uyamamaktan ve motivasyon eksikliğinden ötürü diyeti bozar ve tekrar tekrar diyet yapma planlarına başlarlar ama sonuç yeniden hüsran olur. Bir diyetisyen ya da beslenme uzmanı bireylerin bu pürüzlerle nasıl başa çıkabileceğine yardımcı olacak uzman şahıslardır.

Araştırmalar bir diyetisyen ya da beslenme uzmanının dayanağını almanın kilo vermede başarılı olmanın en güzel yolu olduğunu göstermektedir. Diyetle ilgili bahislerde yardımcı olmak için bir diyetisyen ile konuşmak, “Ne cins yemekler yemeliyim?, Tatlı yeme isteği üzere kritik vakitlerle nasıl başa çıkabilirim?, Protein kaynakları neler?” üzere tüm sorularınızın yanıtlarını bulmaya yardımcı olacaktır.

Kilo Vermek İçin Akıllı Beslenme İpuçları

Acıktığınızda dikkatlice yemek yiyin. Yemeğinizin tadını, dokusunu ve kokusunu fark edin ve yerken dikkatinizin dağılmasını en aza indirgeyin. Böylece yemeğinizin daha fazla tadına varırsınız ve böylelikle tabağınızda her şeyi yemeye gerek olmadığını görürsünüz.

Yiyecek seçeneklerinizi takip etmek (yemek- zaman-miktar) için bir besin günlüğü tutmak yemek yemeden evvel ne yiyeceğim diye düşünmenizi gerektirmez. Bir besin günlüğü tutarak yemek yeme alışkanlıklarınızın hangi tarafta etkilendiğini göreceksiniz.

Bazı yiyecekler her gün değil, bazen ya da özel günlerde yenmelidir. Bunlar; çikolata, tatlılar, hamur işleri, kek, cips üzere yüksek besin bedellerine sahip besinlerdir. Yüksek kaloriden kaçınmak için bu yiyecekleri yemek için kendinizi özel günlere saklamalısınız.

Kilo vermek için haftanın en az 4 günü en az 1 saat kadar spor yapın.

Günlük yiyecekleriniz bol çeşitli olsun. Günlük en az 20 farklı besin unsurunu yahut malzemeyi hedefleyin. Çeşitli yiyecekler yemek, bir dizi vitamin, mineral ve öbür değerli besinleri almanızı sağlayacaktır.

Başa dön tuşu