Kilo Vermeyi Kolaylaştıracak 5 Öneri | Diyetisyen Tavsiyesi

Kilo vermek kararlılık ve istikrar gerektiren bir “süreç”. Bu süreçte mutlaka diyetisyen kontrolünde, size özel olarak hazırlanmış beslenme planları ile ilerlenmeli. Bu yazıda sizlere diyet yerine geçmeyecek fakat sağlıklı alışkanlıklar edinmenizi sağlayabilecek 5 öneride bulunacağım.

1-Yemek biter bitmez sofradan kalkın

Sevdiklerimizle uzun uzun oturmak ve sohbet etmek elbette ki çok keyifli. Fakat bu sohbetin yeri sofra olunca işler biraz değişiyor. Yiyecekler önümüzde durunca bir süre sonra tok olmamıza rağmen küçük küçük atıştırmalara başlıyoruz. Üstelik bunu sadece psikolojik olarak ya da alışkanlıktan da yapmıyoruz. Vücudumuz yemeği gördüğü, kokusunu aldığı süre boyunca hormonlar salgılayarak bizi yemeye itiyor. Ne kadar yediğimizi ise ancak kalktığımızda fark edebiliyoruz. Bunun önüne geçebilmek için doyar doymaz sofradan kalkmak en iyisi.

2-Sofraya tencere/servis tabağı getirmeyin

Yemeği sofrada servis etmek toplumumuzda sık rastlanan bir alışkanlık. Bu durum ikinci tabağa ulaşımı kolaylaştırdığı için kalori alımını arttırıyor. Aslında bir tabakla doyacakken önümüzde duran servis tabağındaki ya da tenceredeki yemeği bitirmeye çalışabiliyoruz. Sofraya sadece yiyeceğimiz kadar yemeği taşımak bu durumun oluşmasını önleyebilir.

3-Yemeğe birkaç dakika ara verip yanınızdakilerle konuşun ya da her lokmadan sonra çatalı bırakın

“Yemek yerken konuşulmaz!”, “Yemekle oynanmaz!” diye uyarılarlarla büyüdük. Ama bugün bu uyarılar geçerliliğini yitiriyor. Tam tersi yemekleri çok çiğnemeden, hızlıca yemek yerine yavaş yavaş, keyif alarak, uzun uzun çiğneyerek yemek çok daha sağlıklı. Bu şekilde yemek hem sindirime yardımcı olacak hem de doyma hissinin beyne ulaşması için bize zaman kazandıracak. 

4-Yiyecek alışverişine liste ile ve tok karna çıkın

Bir araştırmaya göre Amerika’da süpermarket alışverişlerinin %62’sini plansız alışverişler oluşturuyor. Ülkemizde de benzer bir oranı saptamak bence mümkün. Marketlerin dizaynı, ürünlerin rengi, kokusu, ambalajları insanları daha fazla tüketmeye yönlendiriyor. Üstüne bir de karnımız aç olunca “gözümüzün dönmesi” ve ihtiyacımız olan olmayan her şeyi almamız kaçınılmaz oluyor. İhtiyaç listesi hazırlayarak, tok karna alışverişe çıktığımızdaysa bu tuzaklara düşme olasılığımız azalıyor.

5-Meyve alırken küçük olanları seçmeye özen gösterin

Vitamin-mineral deposu, posa kaynağı, antioksidan olan meyve elbetteki sağlıklı beslenmenin vazgeçilmez unsuru. Fakat meyve  yerken de miktarı ayarlamak, aşırıya kaçmamak önemli. Çok fazla meyve tüketimi aşırı şeker ve kalori alımına neden olabilir. 

 


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Başa dön tuşu