KIŞ AYLARINDA BESLENME

Havaların epeyce soğuk olduğu bu günlerde şahısların beslenme alışkanlıklarında değişiklikler gözlenmektedir. Gecelerin uzadığı, gündüzlerin daha kısa geçtiği kış aylarında insanların meskenlerinde daha fazla vakit geçirmesi atıştırmalık diye tabir ettiğimiz, cips, fındık, fıstık, patlamış mısır, çikolata üzere besinlerin sık tüketilmesine neden olmaktadır. Televizyon ve bilgisayar karşısında vakit geçirirken farkında olmadan besin alımı yahut alınan besinlerin ölçüsünün artması beslenmemizi olumsuz tarafta etkileyerek, fazladan alınan kalori alımı da direkt kilo artışına neden olmaktadır.

Kış aylarında kâfi mineral ve vitamin gereksinimini karşılamak için bol ölçüde meyve ve zerzevat tüketilmelidir.

Bu aylarda antioksidan vitaminlerden C, A ve E vitaminleri güçlü olan meyveler portakal, mandalina, greyfurt, elma, kivi üzere ve yeniden bu vitaminlerden varlıklı olan maydonoz, lahana, havuç, brokoli üzere sebzeler tercih edilmelidir. Hastalıklardan korunmak için mevsim meyve ve zerzevatı tüketilmesi konusunda dikkat edilmelidir. Soğuk algınlığı ve gribe karşı bedenin direncini arttıran C vitamini, bağışıklık sistemini de güçlendirir. Soğuklardan etkilenip hastalığa kapılan bireylerde ise hastalığın daha kısa müddette uygunlaşmasını sağlar. A vitamininin okside olmaması için E vitaminine muhtaçlık vardır. E vitamininin kaynakları ise fındık, ceviz, kuru baklagiller ve yeşil yapraklı sebzelerdir.

Kış aylarında güneşin tesirini kaybetmesi nedeniyle D vitamini muhtaçlığını ortaya çıkmaktadır. Bu açıdan kış aylarında haftada iki defa balık tüketimine ehemmiyet verilmelidir. Balık fosfor, kalsiyum, iyot ve selenyum minerallerinden zengindir. Birebir vakitte düzgün bir E vitamini kaynağıdır.

Bu aylarda tam tahıllı yahut kepekli ekmek, bulgur pilavı, tam tahıllı makarna üzere besinler tüketilmelidir. Saf şekerli ve kolay karbonhidratlı besinlerden uzak durulmalıdır. Tereyağ ve margarin yerine bitkisel yağlar tercih edilmelidir. Etlerin ise yağsız yerleri tüketilmelidir.

Özellikle kış aylarında beden ısısını istikrarda tutulabilmesi için beden sıvı gereksinimi* hesaplanmalı ve buna nazaran sıvı alımı gerçekleştirilmelidir. Çay ve bitki çayları şekersiz olarak sıvı alımına ek kullanılmalıdır.

*Vücut sıvı ihtiyacını hesaplamak için Beden Yükü x 32= litre formülünü kullanabilirsiniz.

Başa dön tuşu