Kış Aylarında Su Tüketimi

Havalar yeterliden düzgüne soğuyor günler kısalıyor hareketimiz azalıyor artık kış aylarının içindeyiz. Mevsimlerle birlikte beslenmemiz de değişiyor. Yaz aylarında daha çok su tüketip daha hafif beslenirken kış aylarında daha az su tüketip daha ağır yemeklere dönüyoruz. Bunun temel sebebi hava sıcaklıklarının psikolojimiz üzerindeki etikisidir.

Susama hissi beden suyunun %1 azalmasıyla oluşur. %10 luk azalmada ise hayati riskler başlar. Bu sebeple su içmek için susamayı beklememiz gerekir. Yaşamamız için vazgeçilmez olan suyu günlük 2- 2,5 lt tüketmemiz gerekir. (kişinin sıvı muhtaçlığı cinsiyetine yaşına sıhhat durumuna tartısına nazaran değişmektedir)

Havalar soğudukça sıcak içecek tüketimi artmaya başlar. Böylece yazın su içtiğimiz vakitlerin yerini kahve ve çay üzere sıcak besinler alır. Ama kahve ve çay suyun yerini asla tutamaz. Tersine diüretik (idrar söktürücü) tesirinden ötürü bedenimizden su kaybetmemize sebep olur. Ayrıyeten sıcak içeceklere katılan şeker ve çeşitli şuruplarla kalori tüketimimiz de sisice artırmaya başlar. Bu bilince ulaşarak kahve tüketimimizi günde 2 fincan, çay tüketimimizi de günde 3 bardak şekersiz olarak sınırlayıp su tüketmeye ihtimam göstererek hem fazla kafein almaktan hem de ziyanlı kalori alımından kurtulabiliriz.

Düzenli su tüketimi dışında besinlerle alınan sıvı da gün içerisindeki muhtaçlığımızı destekleyici nitelikte olur. Pekala günlük su tüketimimizi destekleyici besinler nelerdir?

  1. Meyve ve sebzeler;

Meyveler içerisinde çeşitli oranlarda su bulundurmaktadır. Günlük vitamin ve minarel muhtaçlığımızı karşılayan zerzevat ve meyveler tıpkı vakitte içerisinde bulunan su ve posa ile de beden istikrarımızı korumamıza bağırsak hareketlerimizi dengelememize yardımcı olur.

  1. Çorbalar;

Özellikle kış aylarında çoğumuzun tercih ettiği çorbalar sıvı tüketimimizi destekleyerek hem tokluk hissimize hem beden sıcaklığımızı dengelememize hem de sıvı tüketimimizi desteklememize yardımcı olur. Ayrıyeten çorbalar soğuk algınlığına karşı korunmamıza ve immün sistemimizi (bağışıklık) güçlendirmemize de dayanak olur. Ancak bu noktada kıymetli olan çorba seçimlerimizdir. Dışarıda tükettiğimiz çorbaların birçoklarında un yahut fazla yağ bulunur. Marketlerde bulunan hazır çorbalarda ise MSG ismi verilen beyin doyma noktanıza ziyan veren ve obeziteye sebep olan unsurlar bulunur. Bu sebeple tükettiğimiz çorbanın içeriğine dikkat edersek hem kilo denetiminde hem de sağlıklı beslenmede gerekli faydayı sağlayabiliriz. Zerzevat çorbaları içeriklerine nazaran değişmekle birlikte bedende bulunan ödemi atmamıza da yardımcı olur. Yani hakikat ellerde çorba bir sihir yanlış ellerde ise kabus olabilir.

  1. Bitki Çayları;

Toplumumuzda çok yaygın olan siyah çay daha evvel de belirttiğimiz üzere ağır diüretik tesire sahiptir. Az su tüketmek ve fazlaca çay tüketmek böbreklerimizi yorar ve bedenimizi susuz bırakır. Siyah çay tüketiminizi azaltmak için bitki çaylarına başvurabilirsiniz. Her bitki çayınını kendine özel tesirleri bulunmaktadır. Bilhassa ıhlamur, rezene, papatya, melisa üzere çaylar fizyolojik ve ruhsal olarak rahatlamanızı, gaz sorununuzdan kurtulmanızı ve soğuk algınlığından korunmanızı sağlar. Ayrıyeten rastgele bir diüretik tesire sahip olmadığı için su kaybına da sebep olmaz.

Peki su tüketimimizi arttırmak için neler yapmalıyız?

  • Her sabah uyandığınızda ve her akşam yatmadan evvel su tüketmeyi alışkanlık haline getirin.

  • Öğün saatleri dışında acıktığınızda bir bardak su tüketin. Zira beyinde susuzluk hissi açlık hissiyle karıştırılabilir.

  • Günlük maksatlar belirleyin bunun için telefonunuza indireceğiniz çeşitli uygulamalardan yararlanabilirsiniz.

  • Suyunuzu tatlandırın. Suyun içerisine ekleyeceğiniz meyve dilimleri, kabuk tarçın, limon dilimleri ile hem kilo denetimi sağlayabilir hem de su içmekten daha çok keyif alabilirsiniz.

  • Suyu gözünüzün önünden ayırmayın. Çantanızda, masanızda, başucunuzda su bulundurun. Ulaşmak kolay olunca tüketiminiz de artacaktır.

Başa dön tuşu