Lahana Çorbası Diyeti Neymiş ?

Hepimize güzel olsun yeniden yeni bir süratli kilo verdiren diyet akımımız oldu : lahana çorbası diyeti

Hergün kase kase lahana çorbası ve yanına da bi gün zerzevat, bi gün meyve, bi gün et, bigün vs eklenerek uygulanan, haftada 8 kiloya kadar kilo verdirdiği iddaa edilen bir liste. Ön yargı yapmayalım. Evvel bir inceleyelim bakalım neymiş.

Bu diyetin Mayo Clinic diyeti olduğu söylenmekte. Birincisi Amerika Rochester’da bulunan ünlü Mayo Clinic sıhhat merkezi hiçbir diyeti onaylamadıklarını belirtmiştir.
İkincisi lahana çorbası diyeti aslında bu hastanenin isminin geçtiği öbür diyetler ortasında bulunmuyor bile. Kelamda kalp ameliyatına girecek hastalara süratli kilo versinler diye hekimler tarafından önerilen bir diyet deniliyor. Süratli giden kiloların bedene ne biçim ziyanlar verdiğini tabiplerden güzel kimse bilemez herhalde. Referans olarak sizlere sunulan hekimler veriyor ya da kıymetli bir sıhhat kuruluşunun önerisi üzere cümleler maalesef ki palavradan ibaret. Hiçbir tabip ameliyat edeceği hastasının bedenini hırpalamaz ki ameliyatı başarısız olmasın. Tabiplerin her vakit dediği sıhhatini bozmayacak bir süratte , sağlıklı beslenerek ve spor yaparak kilo verin.

Gelelim diyetin içeriğine. İnternete yazdığınızda aslında birçok sayfada nasıl yapacağını bulursunuz. Ben size onu açıklamayacağım. İçindeki kalori ve besin öğelerini inceleyelim.

Öncelikle ana besinimiz lahana çorbası. İçinde neler var : lahana, soğan, domates, biber, maydanoz, baharatlar, salça ( isterseniz ) şu saydıklarımızın hiçbiri kalori içermez. Zerzevatları meyvelerden ayıran tek özellik sebzelerin meyveler üzere meyve şekeri içermemesidir.Sebzeler ağır ölçüde lif, bitkisel karbonhidrat, su, vitamin ve minerallerden oluşurlar.Bu yüzden içerdikleri çok az bitkisel karbonhidrattan ötürü çok düşük bir kalori kıymetine sahiptirlerve biz o kaloriyi sebzeyi parçalamak için harcadığımızdan zerzevatları sıfır kalori kabul ederiz.

Şimdi bu diyetin sıhhatinizi bozmaması için bayanlar için en az 1200 kalori, erkekler içinse en az 1500 kalori içermesi gerekir. Bu bedeller ölçüsünde bir kıymetlendirme yapalım.

Yanına eklediğiniz hergün değişen farklı besinler var. Bir gün yalnızca meyve yiyorsunuz. Meyvenin bir porsiyonunu yaklaşık 50 kalori kabul ediyoruz bu durumda o gün bayanlar 24 porsiyon, erkekler 30 porsiyon meyve yemeli ki diyet yalnızca KALORİ açısından sıhhatsiz olmasın. Besin öğesi içeriklerini ele almıyorum bile. Şu an ziyanlı dediğimiz tek besin diyetlerinden bi farkı yok. Bu yazdığım meyve porsiyonları sizce tüketilebilir ölçüler mi ? hayır dediğinizi duyar üzereyim J pekala bu kadar meyve o gün yenmezse ne olur? Tabiki ziyanlı dediğimizdüşük kalorili bir diyet olmuş olur.

Diğer günlere bakalım. İkinci gün çorbanın yanında yalnızca zerzevat yeme hakkınız var. O akşam bir de ödülünüz var : akşam tereyağlı haşlanmış ya da fırınlanmış patates J yani bugün yediğiniz besinler de kalorisiz olduğu için tekrar sıhhatsiz bir düşük kalori diyeti uyguluyorsunuz.

Üçüncü gün çorba, meyve ve zerzevat günü. Şayet diyete tam uyarsanız 3 gün sonunda tartıda 2,5-3 kg kayıp görmeniz gerekiyormuş. Burada bir bilgi daha vermek istiyorum. Kendi ufak ancak bizim için bedeli çoook değerli bir bilgi: 1 g yağ dokusunu yıkabilmek için 7 kalori eksi almanız gerekiyor.

3 kilo = 3000 g yani 3000 g x 7 kalori =21000 kalori harcama yapmanız gerekiyor 3 günde. Gün başına 7000 kalori düşüyor. Olağan bir insanın bayan 1800-2200 kalori, erkeğin 2000-3000 kalori kadar harcadığını düşünürsek günde 7000 kalori harcamak size de imkansız gözükmüyor mu ? tabiki imkansız. Bir de bu kadar düşük kalori almaktan ötürü kişinin halsizleşip olağandan daha da az hareket ettiğini de düşünürsek nitekim imkanı yok. Pekala bu kayıp nedir? Bu kaybın üçte ikisi bedeninizdeki su kütlesinden olur. Düşük kalorili diyetlerle verilen kilonun yalnızca % 34 ‘ ü yağ dokusundandır. Geri kalan su ve kas kaybıdır. Sağlıklı mı ? tabiki hayır. Su kütlesi ; hücre içinde ve hücreler ortasında olup, hücreler ortası iletimin sağlıklı olmasını sağlar. Bilhassa kas dokusundaki hücrelerin içinde su vardır, yağ hücrelerinin içinde su yoktur. Bizi şişman gösteren kas dokusu değil yağ dokusudur. Yani zayıflayıp küçülmesi gereken yağ hücreleridir, kas hücreleri değil.

Kas hücreleri zayıflarsa ne olur pekala ? kas hücreleri yalnızca hareket etmemizi sağlayan iskelet kaslarında bulunmaz. Tıpkı vakitte iç organlarımız da kas hücrelerinden oluşur. Hasebiyle su kütlesini azaltmaya yönelik bir zayıflama ki biz buna sıhhatsiz zayıflama diyoruz, organlarınızın çalışmasını bozabilir, metabolizma suratınızı yavaşlatıp sizin diyet sonrasında, verdiğinizden ziyadesiyle kilo almanıza sebep olur. Kısa müddette fazla kilo verdiriyor denilen diyetlerin çalışma düzeneği bu formda olur.

Bu diyetin öteki günlerine de bakarsanız değişik birçok kural konmuştur ki bu yalnızca programın ne kadar sıkıntı ve uygulamanın ne kadar değerli olduğunu size ispatlamak için yapılan bir kandırmacadır. En başta aslında bir sürü kural sayılmış bu yalnızca ciddiyet vermek için yapılan bir şey. Sakın bu tuzağa düşmeyin. Diyet programına baştan sona baktığınızda güya bir ortaokul çocuğunun elinden çıkmışçasına amatör bir saçmalamadan ibarettir.

Gelelim başka günlere. Bir gün çorbanın yanına 300 – 600 g kadar et hem de kırmızı et ve sınırsız domates eklenmiş. 300 – 600 g et bizim tabirimizle10 – 20 köfte büyüklüğünde demektir. Kalori olarak 700 – 1400 ortası bir kalori içerir. Bu bir yana şu programın sağlıksızlığını şu an daha net görebiliyor musunuz ? bugün çorba yalnızca bir kez içiliyor. Bütün gün bedeni ürik asitten temizlemek için de 6 – 8 bardak su için demiş. Ne kadar da sıhhatinizi düşünmüş J 3 gündür yalnızca çorba ve zerzevat meyve yemeye alıştırdığınız mideyi et üzere sindirimi güç bir besinle doldurun bakalım ağrısına ne kadar vakit dayanabileceksiniz. İnsan bedeninin sağlıklı bir biçimde çalışması için günlük olarak 2 litre ( 10 bardak ) suya muhtaçlığı vardır. Sanki bu ürik asitten temizlemek için 8 bardak su az değil mi ? ( saçmalamalar bitmiyor )

Biraz daha araştırırsanız göreceğiniz şeyler : kullanıcı yorumları. Bunları bilhassa okumanızı tavsiye ederim. Bir heves başlayan ve hatta bunun için blog açan bireyler var. Sonuçta her deneyen görüyor ki hergün birebir çorbayı kase kase içmek son derece sıkıcı hatta mide bulandırıcı bir şey. Bunu zar güç uygulayıp gereğince kilo veremeyenler mi ararsınız, yarım yamalak uygulayıp az da olsa sonuç aldım diyenler mi, düşük kalori almaktan halsizleşip hasta olanlar mı ararsınız hepsi mevcut.

Bu diyetin 7 gününden 5 inde neredeyse hiç protein alımı yoktur. Düşük proteinli diyetler kas dokusu kayıplarını arttırır. Diyetin tamamında tahıllardan gelen karbonhidrat ve yağ alımı yoktur. Safra, yağ ve karbonhidrat sindirimi için gereken enzimleri içerir. Bu usul yağsız ve düşük karbonhidratlı diyetler kullanıldığında safra kesesindeki safraya muhtaçlık olmadığı için kesede safra birikmesine bağlı safra taşları oluşabilir. Yapılan araştırmalar, uzun mühlet düşük kalorili diyet uygulayan bireylerde safra taşları görülmesinin daha yaygın olduğu tarafındadır.

Bir başka husus da diyetin çok yüksek ölçüde lif içermesidir. Bu kadar fazla lif olması barsaklarda gaz ve şişkinliğe, ağrı ve kramplara sebep olur. Bu bile tek başına diyeti bırakmak için kafidir.

Sizlere tavsiyem: hiçbir şey kolay olmuyor, emek olmadan sonuca varmayı hayal etmekten artık vazgeçin. Biliyorum sizi kandırmak için etrafta o kadar çok reklam yapan kişi, firma, eser, alet, formül, ilaç, ot-kök vs var ki. Birinden kaçarken birine yakalanıyorsunuz. Aslında bu kandırmacacıların gayesi da bu. Ortanızdan kanan bireylerin ağlarına takılıp onlara para kazandırması.

Bugün lahana çorbası diyeti, yarın tahminen de patlıcan közlemesi diyeti J değişen bir şey yok aslında.

Sağlıklı kilo vermek yağ dokusundan kayıp yapmakla olur. Yağ dokusu kayıpları için olabilecek sayılar haftada 1 kg kayıp yapılabilen beslenme programlarıdır. Daha fazlası kas ve su kaybı ile olur. Yağ dokusunu kaybetmek için, sağlıklı bir beslenme programını disiplinli bir halde uygulamanız, günde en az 2 litre su içmeniz ve fizikî durumunuza uygun bir spor yapmanız gerekir. Bunun dışındaki her türlü formül, ilaç vs sizin sıhhatinizi bozar.Kanmayın, sıhhatinizle oynatmayın.

Başa dön tuşu