Metabolizmanızı 10 Adımda Hızlandırın

1 ) Uyanınca bir bardak su için. Su bedenimize ”günaydın” demenin birinci yoludur. Bu sebeple her sabah kesinlikle aç karnına 1 bardak su içilmelidir. Birçok kişi sabah aç karnına içilen sıcak suyun metabolizmayı ve yağ yakımını hızlandırdığını düşünür. Fakat bilinenin tersine sıcak su içmek yağları eritmez. Tam bilakis soğuk su içmek yağ yakımına yardımcı olur. Beden dışarıdan aldığı besin öğelerini kendi ısısına getirmeye çalışacağından ekstra bir güç harcar.

2 ) Kahvaltıyı atlamayın. Gece boyunca bir şey yenmediği için epey uzun süren bu açlık nedeniyle metabolizma bedeni korumak ismine yavaşlar. Şayet sabahları kahvaltı etmeden güne başlanırsa geçen her müddet metabolizmanın daha da yavaşlamasına neden olur. Besinler, bilhassa de karmaşık karbonhidratlar (tahıllı ekmek ve meyve üzere besinler) metabolizmanın tekrar harekete geçmesini sağlar. Bu sebeple her sabah kesinlikle kahvaltı yapılmalıdır. Süt ve süt eserleri (yağ oranı düşük), yumurta ve tam tahıllı ekmek sabah kahvaltısında tüketilebilir.

3 ) Orta öğünleri de beslenme programınıza dahil edin. Meyve, zerzevat ve tahıl üzere karmaşık karbonhidrat kümesinde yer alan besinler, metabolizmayı hızlandırır. Unutulmamalıdır ki ne kadar aç kalınırsa, yenilen besinler ve ölçüleri da o kadar artar. Bu sebeple bu yiyecek kümelerinden hazırlanacak bir menüyle hafif bir orta öğün tüketilebilir. Orta öğün yenildiğinde fazla acıkılmayacağı için ana öğünler de küçülmüş olur. Lakin öğünlerde tüketilecek atıştırmalıkların düşük kalorili besinlerden seçilmesine ihtimam gösterilmelidir.

4 ) Geç saatte yemeyin. Akşam yemeği olabildiğince erken bir saatte ve mümkünse yatmadan en az 4 saat evvel yenilmiş olmalıdır.

5 ) Baharatları sofranızdan eksik etmeyin. Baharatlı besinler metabolizmanızın hızlanmasını sağlar. Bilhassa kırmızıbiber yeterli bir metabolizma hızlandırıcı tesire sahiptir. Yeniden birebir formda hardal ve karabiber de uygun birer metabolizma hızlandırıcıdır.Baharatların metabolizma hızlandırıcı tesiri anlıktır. Bu tesirden faydalanabilmek için midesi sorunlu olmayan bireylerin her gün bir ölçü baharat tüketmeleri önerilir.

6 ) Metabolizma dostu proteinli besinler tüketin. Beslenme sisteminde proteinli besinlere kesinlikle yer verilmelidir. Proteinli besinlerin termojenik tesirleri karbonhidrat ve yağlara nazaran daha yüksektir. Sindirilirken de beden daha fazla kalori harcar. Bu durum da metabolizmanın daha süratli çalışmasını sağlar. Protein içeriği en yüksek olan yiyecekler; balık, kırmızı et, tavuk, fındık, yumurta, süt ve süt eserleridir.

7 ) Kahve içerek metabolizmanızı hızlandırın. Kahve hem metabolizma hızlandırıcı hem de konsantrasyonu arttırıcı özelliğe sahiptir. Fakat kahvenin metabolizma hızlandırıcı tesiri de baharatlar üzere anlıktır. Bu sebeple içilen ölçüye, sıklığına, şekersiz ve kremasız olmasına dikkat edilerek gün içerisinde 1 – 2 bardak sade kahve tüketilebilir.

8 ) Harekete geçin.

9 ) Asitli içecekler yerine ana öğünlerin yanında süt ve yoğurt tüketin. Kâfi kalsiyum alımı metabolizmayı hızlandırır. Yağsız süt ve yoğurt en âlâ kalsiyum kaynaklarıdır.

10 ) Günde 3 ana, 3 orta öğün tüketmeyi unutmayın

Başa dön tuşu