YENİ BİR SENE(ye) HAZIR MISIN?

Bir yılı daha geride bırakıyoruz. Elbet hepimiz bu günlerde telaş içindeyiz. Yeni umutlarla, hoş dileklerle karşıladığımız yeni yıl gecesi ikramlar, yemekler, kutlamalar her şey kusursuz olmalı. Zira yeni yıla nasıl girersek o denli geçer! Pekala, en bedelli yeni yıl ikramının kendinin olduğunu hiç düşündün mü? Sen nasıl gireceksin yeni yıla? ‘Nasıl yani? Arkadaşlarımla, ailemle, sevdiklerimle, eğlenerek gireceğim.’ Bunun nesini soruyorsunuz ki dediğinizi duyuyor üzereyim. Şöyle açıklayayım sizlere… Evet. Hepimiz yeni yıla eğlenerek girmek istiyoruz. Tüm yıl eğlenceli olsun diye. Pekala, yeni yıla sağlıklı girmek isteyenler, kendine bu yıl sıhhat ikram etmek isteyenler kimler?Sevdiklerinle daha çok yılbaşını kutlama tadında geçirebilmen için, her geçen yıl yaşlanmadan gençleşmek için, her geçen yıl formunu bir evvelki yıla nazaran daha rahat koruyabilmen için bu sene yeni bir SENE ne dersin? 😉

Değişime 31 Aralık Gününden Başlayın.

Yılbaşı gecesi sofraya aç oturulmamalıdır. Güne sabah kahvaltısıyla başlanmalı, öğlen yemeği ve orta öğünlerle metabolizma akşam yemeğine hazırlanmalıdır. Aksi takdirde çok fazla acıkılacağı için denetimsiz yemek yeme eğiliminde olunur. Ve beden o anda aldığı bütün besinleri bir daha aç kalırsam dehşetiyle depolamak ister. Bu nedenle öğünlerin atlanmaması ve metabolizmanızı yılbaşı sofrasına hazırlamanız değerlidir.

Yılbaşı Sofrasında Bunlara Dikkat Edin.

1)Şarküteri eserlerinden uzak durulmalıdır. Şarküteri eserlerinin içeriğinde bulunan doymuş yağ asitleri, nitrit ve nitrat üzere ziyanlı unsurlar sıhhatinize ziyan vermektedir. Şayet yemek istiyorum diyorsanız az ölçüde tüketip yanında bol salata tüketmeyi ihmal etmeyin.

2)Yılbaşı sofralarının vazgeçilmezinin hindi büyük avantajdır. Fakat sizin sofranızda hindi yoksa balık yahut tavuk tercih edebilirsiniz. Tükettiğiniz tavuk, balık ve hindi etinin de pişirilme sistemi de hayli değerli ızgara haşlama, buğulama üzere pişirme prosedürlerini tercih etmelisiniz.

3)Alkol de yağ kadar kalorili. Alkolün 1 gramı 7 kkal yağın ise 9 kkal’dir. Yani yağdan kaçtığımız kadar aslında alkolden de kaçmalıyız. Natürel ki, bu yalnızca kaloriyi düşünerek yaptığımız bir yorum! Ya ziyanlarını düşünürsek? Bu nedenle alkolün tüketilmemesi birinci tercihimizken alkol almak istiyorum diyorsanız kırmızı şarabı tercih etmeyi unutmayın. Bayanlar için 2 kadeh, erkekler için 3 kadeh sınırlaması denetimli bir tüketim için yararlı olacaktır.

4)Zengin bir sofranın olduğu bu gecede sarımsak mucizesinden faydalanın. İçerisinde ki kükürtlü bileşikler, potasyum, selenyum, A ve C vitaminleri ile bağışıklığınızı korurken birebir vakitte kan damarlarınızı genişleterek damar tıkanıklığına karşı gözetici tesir yapar.

5)Kuruyemişler denetimli tüketilirse içerdiği yağ asitleri bilinenin bilakis kalbi korur. Yılbaşı sofranızda çok olmamak kuralıyla kuruyemişlere de yer verebilirsiniz. Kendinize hazırlayacağınız sihirli yılbaşı kâsesi size yardımcı olacaktır.

6)Mayonezsiz, yoğurtlu, haşlanarak yahut ızgara halinde hazırlanan, az yağlı mezelerden oluşan bir ordövr tabağı tercih etmelisiniz. Orta sıcaklar genelde yağda kızartılmış oldukları için tercihlerinizin ortasında olmamalıdır. Ana yemekle geceye devam edilmelidir.

7)Yemekten sonra ise kalorili atıştırmalıklar yerine antioksidan ve lif içerikleri yüksek olan meyveleri tercih edin.

Değişime Yılın Birinci Günü Devam Edin.

Yılbaşı günü ister istemez olağandan çok yenildi. Ve tahminen de dediğimiz kuralların kimilerine uyulmadı. Pes Etmek Yok! Artık söyleyeceğim birkaç ipucu bile durumu biraz toparlayabilirsin.

  • Öncelikle uykunu kâfi aldığına emin olmalısın.

  • Bir gece evvel bedenine verdiğin hasarı en aza indirgemek için kahvaltına C vitamini içeren besinleri ekleyebilirsin.

  • Yılbaşı gecesinin akabinde suyu kâfi tükettiğine de emin olmalısın. Aldığın her kalori fazlalığını bedeninin tolere edebilmesi için ona yardım et. Alkol bedenden ziyadesiyle su atılmasına neden olur. Bu nedenle şayet alkol aldıysan hem bedene muhtaçlığı olan suyu geri vermek hem de alkolün olumsuz tesirlerini azaltmak için su tüketimini arttırılmalısın.

  • ‘Dün akşam biraz kaçırdım. Bugün bir şey yemeyerek kalori istikrarını sağlayabilirim.’ Ya da ‘Amaaaan yeniden olmadı işte dün gece kaçtı ipin ucu. Ben bu işi yapamayacağım.’ Üzere niyetlerden uzak olmalısın. Herkesin her vakit tıpkı tertipte gitmesi mümkün değil. Kıymetli olan kaldığın yerden devam etmek. Unutma! ARTIK YENİ BİR SENE(ye) hazırlanıyorsun 😉

HERKESE SAĞLIKLI, MEMNUN, SEVDİKLERİYLE BARIŞ İÇİNDE BİR YIL DİLERİM

Başa dön tuşu