Kırmızıdan Gelen Sağlık

Kırmızı meyve ve sebzeler içerdikleri birçok husus sayesinde beslenmemizde özel bir yer teşkil etmektedirler. Gelen yaz ayları ile birlikte mutfaklardaki yeri artmaya başlayan kırmızı meyve ve sebzelerin yararları hayli fazla. Renk olarak dikkat cazip olmasının yanı sıra içerik olarak da bu dikkati hak ediyor.

Yüksek ölçüde antioksidan içerirler. Bu sebeple hastalıklara karşı gözetici tesirleri vardır, cildi gençleştirirler, damarlardaki doku hasarlarını onarırlar. İşlevsel besin olarak isimlendirilen flavonoidler bakımından zengindirler. İçerdikleri flavonoidlerden biri olan, antosiyaninler sayesinde damar sertleşmelerini önlerler, anti enflamatuar tesir gösterirler, hür radikal oluşumunu önleyerek kansere karşı kollayıcı tesir gösterirler. Tüm bunların yanı sıra bağışıklık sistemini destekleyerek güçlendirirler.

İçerdikleri yüksek diyet lifleri sayesinde uzun periyodik tokluk hissi sağlayarak kilo vermede yardımcı rol üstlenirler. Kan şekerinin yavaş yükselmesini sağlayarak kan şekeri denetimine yardımcı olur. 

İçerdikleri polifenoller sayesinde hem cilt yaşlanmasını geciktirken hem de beyin sıhhatini koruyorlar.

Günlük beslenmenizde kırmızı meyve ve sebzelere kesinlikle yer verin. İster salatalarınıza, ister et ve zerzevat yemeklerinize ilave edin, ister katı meyve sıkacağından geçirip meyve-sebze suyu halinde, isterseniz de adet olarak tüketin. Öncelikle yaz meyvelerinden olan karpuz ile ayrıntılı incelemeye başlayalım: 

Karpuz: Su oranı hayli yüksek bir meyve olan karpuz, bol ölçüde C vitamini içerir ve bu sayede bağışıklık sistemini güçlendirir. Ayrıyeten antioksidan zengini bir meyvedir. % 95 oranında su içerir. Yüksek ölçüde su içermesine bağlı olarak da bedenin su muhtaçlığını karşılamamıza yardımcı olur. Buna bağlı olarak cildi besler, nem muhtaçlığını karşılamaya yardımcı olur. Bilhassa kuru ve nemsiz ciltlerde canlılık sağlar. Böbrek işlevlerini düzenler, fazla olan üre ve üratın bedenden atılmasını sağlar. Birebir vakitte böbrek taşı/kumunun atımında da idrar söktürücü özelliğinden dolayı yardımcıdır.Yüksek oranda C vitamini içerir. 1 orta uzunluk dilimlenmiş karpuzla günlük C vitamini gereksiniminizin % 70-75’ini karşılayabilirsiniz. Bilindiği üzere C vitamini antioksidan özelliği olan bir vitamindir. Bu özelliğinden ötürü da kansere karşı esirgeyici tesir yapar. Beta-karoten içerir. Beta-karoten de bilinen en düzgün antioksidanlardandır. Karpuz, içerdiği C vitamininin yanı sıra içerdiği beta-karoten ile de kansere karşı hami tesirini arttırır. Yüksek ölçüde potasyum içermesine bağlı olarak, kalp işlevlerini düzenler. Böbreklerin daha uygun çalışmasını sağlar, Bedenden sodyumun atımını hızlandırır. Böylece kan basıncının düzenlenmesini sağlar. Sıcaklığa bağlı yükselen kan basıncını dengelemenizde yardımcı olacaktır. Hipertansiyonu olan bireylerin orta öğünlerde karpuz tercih etmeleri tansiyonun yükselmesini önlemeye yardımcı olacaktır. İçerdiği lif oranının yüksek olması, bağırsak hareketlerinin düzenlenmesini sağlar ve bağırsak kanserine karşı hami tesir yapar. İdrar söktürücü özelliğinden ötürü atık unsurların bedenden kolay dışarı atılmasını sağlar. 100 gram karpuz 30 kaloridir ve 0.5 gram diyet lifi içerir. 

Kırmızı elma: Yüksek lif oranı sayesinde sindirim sistemini düzenler, bağırsakların tertipli çalışmasını sağlar. Kalp hastalıklarına karşı kollayıcı özelliği vardır. 1 adet küçük uzunluk elma 62 kalori ve 2.4 gram diyet lifi içerir. 

Kiraz: C ve K vitamini açısından epeyce zengindir. Böbreklerin çalışmasının aktive ederek idrar söktürücü tesir gösterir. Kan sulandırıcı tesiri bulunmaktadır, bu sebeple dolanımı düzenler. Kolesterol üzerinde olumlu tesirleri bulunmaktadır. 1 avuç kiraz 32 kaloridir ve 1 gram diyet lifi içerir. 

Kırmızı turp: İçerdiği yüksek orandaki diyet lifi sayesinde kabızlığı önler, sindirim sisteminin nizamlı çalışmasını sağlar. Bağışıklık sistemini güçlendirici tesiri vardır. Hasarlı hücrelerin tamirinde etkin rol üstlenir. Kalp ve damar sıhhatinde olumlu tesirleri bulunmaktadır. 1 orta uzunluk kırmızı turp 16 kaloridir ve 1.6 gram diyet lifi içerir. 

Kırmızı biber: Yüksek oranda diyet lifi içerir. A, C, E, K vitamininden zengindir. Kansere karşı esirgeyici tesiri vardır. Kolesterolü düşürmeye yardımcıdır. Kan deveranını hızlandırır, varis oluşumunu engelleye yardımcı olur. İçeriğindeki ‘kapsaisin’ denen fitokimyasallar sayesinde, beyinde endorfin salgılarını artırarak memnunluk hissi yaratır. 1 adet kırmızı biber 19 kaloridir ve 1.8 gram diyet lifi içerir. 

Kırmızı pancar: İçerdiği flavanoidler sayesinde kansere karşı rolü vardır. Kanın temizlenmesini ve karaciğerden zehirli atıkların atılmasını sağlaması sebebiyle detoks tesiri gösterir. Yüksek oranda C vitamini içermesine bağlı olarak bağışıklık sistemini güçlendirir. İçerdiği proteinler sayesinde cildin pürüzsüz ve sağlıklı olmasını sağlar. 1 adet kırmızı pancar 35 kaloridir ve 1 gram diyet lifi içerir. 

 

Kırmızı üzüm: İçerdiği resveratrol sayesinde cildin pürüzsüz ve sağlıklı olmasını sağlar. UV güneş ışınlarına bağlı oluşabilecek cilt hasarlarının oluşumunu önlemeye yardımcıdır. Özgür radikallerin oluşumunu mahzurlar. Cilt yaşlanmasını geciktirir. Kan şekerini denetim edici tesiri vardır. Ayrıyeten kalp ve damar sıhhati açısından da berbat kolesterolün emilimini engellemesi sebebiyle epeyce kıymetli bir yeri vardır. 20 adet kırmızı üzüm 55 kaloridir 4.3 gram diyet lifi içerir. 

Yaban mersini: Anti bakteriyel özellği vardır. Bedende varis oluşumunu önler. Kansere karşı esirgeyici tesir gösterir. Yüksek ölçüde C vitamini, K vitamini, folik asit içerir. 100 gram yaban mersini 44 kaloridir ve 2.8 gram diyet lifi içerir. 

Domates: Likopen ve C vitamini açısından çok zengindir.  İçerdiği C vitamini demir emiliminin artmasını sağlarken, bedeni hastalıklara karşı esirgeyici bir rol de üstlenmektedir. İçerisinde bulunan likopen cildin yaşlanmasını geciktirir, hasarlı dokunun süratli güzelleşmesine yardımcı olur. Ayrıyeten bedenin yağ emilimini azaltarak kolesterolün düşmesini sağlar. Ayrıyeten kansere karşı kollayıcıdır. 1 adet orta uzunluk domates 19 kaloridir ve 1.1 gram diyet lifi içerir. 

Çilek: B, C ve K vitamini açısından zengindir.  İçerdiği polifenolik bileşikler sayesinde kalp ve damar sıhhatinde gözetici bir vazifesi bulunmaktadır. C vitamini açısından güçlü olması sebebiyle de bağışıklık sisteminde güçlendirici tesiri vardır. 1 su bardağı çilek 64 kaloridir ve 4 gram diyet lifi içerir.

 

Başa dön tuşu